Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja osnovana je 4. II. 2010. godine na inicijativu poduzetnika i entuzijasta koji su željeli dati svoj aktivni doprinos promjeni postojećeg stanja i razvoju Baranje. LAG Baranja trenutno broji 68 članova, a okuplja predstavnike baranjskih gospodarstvenika, Grad Beli Manastir, osam općina s područja Baranje, Mjesni odbor Osijek - Lijeva obala te predstavnike nevladinog (civilnog sektora) s područja Baranje.
Ulaskom među članice EU, nametnula se potreba za organiziranjem i pokretanjem rada LAG-ova u Republici Hrvatskoj na principima LEADER-metode, koja se pokazala kao dobar način upravljanja ruralnim razvojem u zemljama EU.
Rad LAG-ova definiran je njihovim statutima, a obavlja se u okviru pravnih i strateških odrednica koje je postavilo Ministarstvo poljoprivrede RH.
LAG-ovi predstavljaju novi oblik interesnog udruživanja i javno-partnerskog povezivanja gospodarstvenika, jednica lokalne samouprave i nevladinog (civilnog) sektora u upravljanju ruralnim razvojem na određenom području koje predstavlja zaokruženu zemljopisnu mikroregiju, a utemljen je na primjerima dobre prakse razvijenih zemalja EU.
LAG Baranja izradio je prijedlog Lokalne razvojne strategije Baranje za razdoblje 2013.-2014. godine koji će se početkom travnja dostaviti na natječaj Ministarstva poljoprivrede RH kako bi se osigurao status certificiranog, ovlaštenog LAG-a u RH koji će poslovati pod ingerencijama i biti financiran sredstvima Ministarstva poljoprivrede RH u sklopu provede ruralne politike na području Baranje i djelomičmo sredstvima jedinica lokalne samouprave, članica LAG-a Baranja.
Članovi LAG-a dobivaju prigodu biti upoznati i sudjelovati u svim zbivanjima provedbe lokalne razvojne strategije Baranje, odnosno politike ruralnog razvoja RH, a svi gospodarstvenici, jedinice lokalnih samouprava i nevladin (civilni) sektor sa područja LAG-a Baranja dobivaju priliku dobiti pismo preporuke za projekte, koji su usklađeni s lokalnom razvojnom strategijom Baranje, a koje namjeravaju kandidirati na natječaje za korištenje sredstava iz IPARD programa, kao i za korištenje sredstava iz drugih EU fondova ili nacionalnih fondova. Navedeno pismo preporuke LAG-ova donosi određeni broj bodova (za projekte iz IPARD programa 15 bodova) koji predstavljaju značajnu prednost u odnosu na projekte koji nisu s područja LAG-a i ne mogu dobiti takvo pismo preporuke.
Aktivnim sudjelovanjem u aktivnostima koje je LAG Baranja provodio sa predstavnicima gospodarstva, jedinica lokalnih samouprava i civilnog sektora na izradi lokalne razvojne strategije, svi učesnici su dobili priliku u suradnji sa ostalim zainteresiranim dionicima s područja Baranje, izravno kreirati lokalnu razvojnu politiku Baranje. Budući da će se već 2014. godine započeti sa izradom nove lokalne razvojne strategije Baranje za proračunsko razdoblje 2014.-2020. godine, očekujemo od svih zainteresiranih strana sudjelovanje i značajan doprinos i u narednom razdoblju.
Topografski prikaz područja LAG-a Baranja
Veću kartu preuzmite ovdje.