Razglednica Mošćeničke DrageU Mošćeničkoj Dragi, 24. svibnja 2023. godine, održana je radionica za LAG-ove "Izrada LRS LAG-ova za razdoblje 2023-2027, Pravilnika za provedbu intervencije 77.06 i Uputa za izradu LRS i LAG intervencija 2023-2027" u organizaciji / suorganizaciji Ministarstva poljoprivrede, Nacionalne ruralne mreže, LEADER-mreže Hrvatske, Hrvatske mreže za ruralni razvoj, Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju te uz domaćinstvo LAG-a Terra Liburna.
Na radionici je sudjelovalo više od 100 predstavnika LAG-ova iz cijele Republike Hrvatske. Sudionici su raspravljali o provedbi LEADER-pristupa u razdoblju 2023-2027. Naglasak je bio na završetku izrade lokalnih razvojnih strategija LAG-ova za razdoblje 2023-2027, odnosno LAG-intervencija unutar provedbe intervencije 77.06. "Potpora LEADER (CLLD) pristupu" iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske za razdoblje 2023-2027.
Prezentacije s radionice mogu se preuzeti ovdje.
(Izvor: ruralnirazvoj.hr; foto: Wikipedia)
Panonski festival knjige u OsijekuUz sudjelovanje više od 40 hrvatskih nakladnika u Dvorani Gradski vrt dana 24. svibnja 2023. godine otvoren je prvi Panonski festival knjige (PFK) u Osijeku. Na prostoru od 1.900 m² posjetiteljima su ponuđeni brojni noviteti, kao i stariji naslovi domaće i strane književnosti, a sve s ciljem poticanja čitanja kod svih dobnih skupina, osobito djece i mladih. Novi sajam posvećen je književnosti, kulturi i povijesti panonske regije te njezinim velikanima, a uz književna djela tijekom pet dana, do 28. svibnja, posjetiteljima se nudi i 55 atraktivnih i kvalitetnih programa: radionice za djecu i mlade, promocije knjiga i susreti s autoricama, autorima i javnim osobama, panel-rasprave i druge zanimljivosti.
Panonski festival knjige u Osijeku održava se u organizaciji Hrvatske gospodarske komore i njene Zajednice nakladnika i knjižara, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, dok su partneri Kulturni centar Osijek, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, Turistička zajednica Grada Osijeka i Športski objekti Osijek d.o.o.
Rijeka Drava kod osječkog PampasaBiološka raznolikost je raznolikost svih živih organizama i svih staništa. Ona uključuje raznolikost i varijabilnost života na Zemlji u svim njegovim oblicima i interakcijama, gdje svoje mjesto pronalaze raznolikosti unutar vrsta i među njima te raznolikosti ekosustava.
Dana 22. svibnja u Republici Hrvatskoj se obilježavaju Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode. Obilježavanje Međunarodnog dana bioraznolikosti započelo je 1993. godine kada su Ujedinjeni narodi po prvi puta naglasili važnost bioraznolikosti u održivom razvoju, vezano za donošenje Konvencije o biološkoj raznolikosti 22. svibnja 1992. Također, Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj obilježava se od 2003. odlukom Hrvatskog sabora.
(Izvor i opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Ulazna kapija Tvornice opreme i strojeva u Kneževu(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje i ovdje)
U petak i subotu, 19. i 20. V. 2023. godine, tvrtka TOS tvornica opreme i strojeva d.o.o. organizirale je Dane otvorenih vrata u svom poslovnom prostoru u Kneževu, u Industrijskoj ulici broj 1. Uz prikaz svog poslovnog programa i prezentaciju zastupničkih tvrtki u lijepo uređenim tvorničkim halama i na otvorenim prostorima, gosti su mogli uživati u zabavnom i gastroprogramu za djecu i odrasle.
Direktorica TOS-a Melita Stojanović izjavila je na otvaranju da je bit Dana otvorenih vrata povezivanje ljudi i predstavljanje onoga što TOS radi poslovnim partnerima i građanima. TOS-ova se priča gradi oko muzne opreme, silosa i tunela za skladišta te oko održavanja svih elemenata u stočarstvu, bioplinskih postrojenja i svega onog što je potrebno za održavanje u poljoprivredi.
Pčelinjak u Brnjevarskoj planiniKako bi se podigla svijest o važnosti oprašivača, o prijetnjama s kojima se suočavaju i njihovom doprinosu bioraznolikosti, Opća skupština UN-a je 20. svibnja proglasila Svjetskim danom pčela.
Svake se godine na ovaj datum provode aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o važnosti pčela i njihovoj ključnoj ulozi u održanju ekosustava, u očuvanju bioraznolikosti, ali i u sigurnosti opskrbe hranom. Pčele i drugi oprašivači sve su ugroženiji ljudskim aktivnostima, a oprašivanje je temeljni proces za opstanak naših ekosustava. Zbog mogućnosti gospodarenja i seljenja košnica, medonosna pčela (Apis mellifera) danas je jedan od najznačajnijih oprašivača u agroekološkom sustavu.
Sama vrijednost u poljoprivrednoj proizvodnji kojoj pčele doprinose svojim oprašivačkim aktivnostima višestruko premašuje vrijednost pčelarske proizvodnje, koja se sastoji od proizvodnje meda, peludi, pčelinjeg kruha (perge), propolisa, voska, pčelinjeg otrova, matične mliječi te pčelinjih zajednica i matica.
S jedne od prethodnih radionica...Kako bi pravovremeno informirali poljoprivrednike i druge buduće korisnike mjera, diljem Hrvatske održavaju se radionice naziva "Intervencijske / Sektorske mjere i EAFRD / Vinska omotnica – projekti i sufinanciranje" u organizaciji OTP banke d.d. i konzultantske tvrtke Georg d.o.o. iz Zagreba.
Sljedeća u nizu održat će se u Osijeku u srijedu, 31. svibnja 2023. godine, u hotelu Waldinger, s početkom u 16 sati. Zainteresirani poljoprivrednici mogu se prijaviti putem obrasca na ovoj poveznici. (Foto: OTP-banka)
Sajam udruga Baranje 2022.Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić donio je 9. svibnja 2023. godine Plan financiranja programskih aktivnosti udruga sredstvima Proračuna Osječko-baranjske županije u 2023. godini. Tim Planom utvrđuju se programi i projekti udruga od interesa za opće dobro, njihovi nositelji te iznosi odobrenih potpora.
Sredstva se dodjeljuju za 158 nositelja programa / projekata u okviru 10 programskih područja u ukupnom iznosu od 167.237,36 eura, i to za programe i projekte.
Više se može doznati na ovoj poveznici: potpore udrugama.
Osnovna škola u Čemincu (arhivski snimak iz 2012. godine)U Zagrebu je održana svečana dodjela nagrada i priznanja najljepšim školskim vrtovima u Hrvatskoj u 2022. godini. Bila je to završna manifestacija ekološko-obrazovnog projekta "Najljepši školski vrtovi" kojeg provodi Hrvatska radiotelevizija u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te drugih donatora. Na svečanosti su sudjelovali i predstavnici Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač, Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo i Osnovne škole "Matija Gubec" Čeminac, kojima je osnivač Osječko-baranjska županija, kao i predstavnici Osječko-baranjske županije.
Priznanje za najboljeg početnika u sezoni 2022. godine dobila je Osnovna škola iz Podgorača, a Područna škola Kapelna Osnovne škole Ante Starčevića Viljevo osvojila je drugo mjesto u kategoriji tradicijski uzgoj. OŠ "Matija Gubec" iz Čeminca snimila je kratki film o svom školskom parku koji je prikazan svim sudionicima. Školski park te škole obiluje drvećem, od kojih su najstarija stabla stara više od 50 godina.
(Izvor, foto i opširnije: obz.hr)
Dom za starije i nemoćne osobe Beli ManastirŽupan Ivan Anušić sa suradnicima bio je 11. svibnja 2023. godine u radnom posjetu Gradu Belom Manastiru, gdje je s gradonačelnikom Tomislavom Robom prvo obišao novouređene prostore Doma za starije i nemoćne osobe Beli Manastir. Potom su obišli Gradski stadion Beli Manastir, gdje se provodi projekt Gradski sportski park, a na kraju belomanastirske srednje škole.
U Domu za starije i nemoćne osobe Beli Manastir proveden je projekt njegove rekonstrukcije. Tako je smještajni potkrovni prostor prenamijenjen u uredske prostorije za administrativno osoblje, a time su stvoreni uvjeti i za prenamjenu uredskih prostora u prizemlju u kvalitetnije i fizički pristupačne smještajne jedinice za korisnike.
Vatrogasni dom u Branjinom VrhuNa području Osječko-baranjske županije djeluje 16 vatrogasnih zajednica sa 139 dobrovoljnih vatrogasnih društva te četiri javne profesionalne vatrogasne postrojbe. Svi imaju značajnu ulogu kao dio operativnih snaga sustava civilne zaštite, ali su i važna komponenta društvenog života, osobito u manjim seoskim naseljima u kojima okupljaju veliki broj mladih. Osječko-baranjska županija stoga im pridaje zasluženu pozornost, a preko javnih poziva omogućava im financijske potpore.
Ove godine u proračunu Osječko-baranjske županije osigurane su potpore u vatrogastvu u vrijednosti milijuna kuna (132.000,00 eura), a njihova raspodjela obavljena je na temelju prijava pristiglih na pet javnih poziva. Prijave je razmatralo stručno povjerenstvo, a potom je župan Ivan Anušić donio odluke i potpisao 88 ugovora o dodjeli potpora.