Osječka Zimska lukaOvih dana rijeka Drava kod Osijeka dostigla je svoj povijesni minimum od -172 centimetra. Tako nizak vodostaj bio je i 2003. godine, ali je tadašnji minimum ipak bio viši za 4 cm. Nizak vodostaj, prema riječima gradonačelnika Ivana Radića, pokazao je da Drava ne krije blago, nego otpad. Zato je Grad Osijek, u suradnji s Hrvatskim vodama, Unikomom i Osječko-baranjskom županijom, organizirao akciju čišćenja Drave od Zimske luke pa sve nizvodno do željezničkog mosta. Ronioci su na obalu iznosili biciklističke i auto-gume, daske, plastične flaše, stolice, željezne šipke i ostali otpad, a "akcijaši" su sve to prenosili u kamione gradske tvrtke za komunalno gospodarstvo "Unikom", koja će otpad primjereno zbrinuti.
Velika vijećnica Osječko-baranjske županijeU petak, 26. VIII. 2022. godine, a u organizaciji Ministarstva turizma i sporta, u Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku održana je javna rasprava – savjetovanje o Nacrtu prijedloga Zakona o sportu. Postojeći Zakon o sportu donesen je 2006. godine i do sada je imao niz izmjena i dopuna. Nacrt prijedloga Zakona o sportu predstavio je državni tajnik u Ministarstvu Tomislav Družak.
- Proces traje gotovo godinu i pol te se polako bliži kraju, a naš je strateški cilj da do 31. prosinca ove godine dovedemo Zakon do usvajanja, nakon čega bi 1. siječnja 2023. godine stupio na snagu. Zakon ne donosi velike promjene, a novo je i da se jedan dio sredstava iz temeljnih prihoda, ostvarenih kroz dobit od igara na sreću, preusmjeri za rad lokalnih sportskih zajednica te nabavu opreme mladih sportaša – rekao je Tomislav Družak.
Divlje patke u Crnom kanalu kod Belog ManastiraMinistarstvo poljoprivrede objavilo je Javni natječaj za provedbu programa potpora za organizaciju skupova o poljoprivredi, ribarstvu, šumarstvu, veterinarstvu i zaštiti bilja za 2022. godinu, a rok za prijavu je 7. rujna 2022. Potpore se dodjeljuju za znanstveno-stručne skupove iz područja poljoprivrede, proizvodnje, prerade i šumarstva, sigurnosti i kvalitete hrane, prehrane, veterinarstva, zaštite bilja, organizacije i poslovanja poljoprivrednih proizvođača te ruralnog razvoja, gospodarske skupove (sajmovi i izložbe) u vezi s poljoprivredom, proizvodnjom i preradom proizvoda i prehranom te lokalno-tradicijske skupove (manifestacije) za prezentaciju kulturne baštine, tradicijskih obrta i lokalnih proizvoda na području Republike Hrvatske, a s ciljem poticanja informiranja, promocije, razmjene znanja, inovacija i dostignuća, domaćih proizvoda, povezivanja proizvođača i unapređenja poljoprivredne proizvodnje i prodaje.
Kukuruz je sazrio prije redaMinistrica poljoprivrede Marija Vučković sa suradnicima održala je u četvrtak, 18. kolovoza 2022. godine, sastanak s predstavnicima Hrvatske poljoprivredne komore, na čelu s predsjednikom Mladenom Jakopovićem, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske voćarske zajednice te Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira, na temu stanja u proizvodnji i na tržištu u kontekstu suše.
Svetište je nastalo 1916. godine(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Baranjci dugo nisu imali svoje marijansko proštenište. Zapravo, imaju ga, ali je bilo zaboravljeno u nemirima vremena i prostora. Posljednjih je godina Svetište Gospe Lurdske u Popovcu ponovno postalo okupljalište Marijinih štovatelja.
"Svake je godine sve veći broj hodočasnika u Svetištu Marije Lurdske u popovačkom dijelu Banske kose, dolaze iz svih dijelova Baranje pa i šire", kaže mjesni župnik i upravitelj Svetišta, velečasni Krunoslav Karas. Svetište je smješteno oko tri kilometra od mjesta Popovac i može se doći automobilom makadamskom cestom koju je uredila općina Popovac. Svetište je izgrađeno prije gotovo devedeset godina, odnosno 150 godina od ukazanja Gospe u Lurdu, kada se ukazala djevojci Bernardici. Spominje se da je nastalo u tijeku Prvog svjetskog rata 1916. godine kada je tadašnji župnik župe čiji su stanovnici većinski bili Nijemci, pozvao vjernike na darivanje da bi se kupio kip Lurdske Gospe.
Postrojenje za navodnjavanje na beljskim njivamaSuša uzrokuje značajne poremećaje u poljoprivrednoj proizvodnji, a zbog sve izraženijih klimatskih promjena sve češće pogađa i hrvatske poljoprivrednike. Navodnjavanje poljoprivrednih kultura štetne posljedice od suše može znatno ili u potpunosti umanjiti stoga Ministarstvo poljoprivrede, u najvećoj mjeri uz pomoć sredstava Programa ruralnog razvoja, ulaže u javne sustave navodnjavanja te sufinancira opremu za navodnjavanje na poljoprivrednim gospodarstvima.
U Baranji se gradi Sustav navodnjavanja Puškaš, koji obuhvaća 916 hektara na području Općine Draž, a potrebne količine vode za navodnjavanje osiguravaju se iz akumulacije Topoljski Dunavac.
Festival tradicije u Metkoviću(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U sklopu tradicionalne manifestacije Maraton lađa na Neretvi (12-13. VIII. 2022), prvi put je održan i Festival tradicije koji je ugostio gastro, eno i tradicijsku ponudu Osječko-baranjske županije (OBŽ). Cilj Festivala tradicije je svake godine predstaviti turističke potencijale jedne županije. Da su Slavonci ispunili očekivanja potvrdio je veliki broj posjetitelja. Tražio se kulen više, a uz sireve i tradicionalne slavonske proizvode predstavljena su vina i pjenušci četiri vinogorja iz OBŽ.
Hrvatska osigurala dodatnih 100 milijuna eura
Kukuruzno polje kod Belog ManastiraMinistarstvo poljoprivrede uputilo je u elektroničko savjetovanje sa zainteresiranom javnošću Nacrt Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.–2027. (Strateški plan ZPP-a) te javnu raspravu Strateške studije utjecaja na okoliš Strateškog plana ZPP-a.
Strateški plan ZPP-a je temeljni dokument za korištenje sredstava europskih poljoprivrednih fondova (Europski fond za jamstva u poljoprivredi – EFJP i Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj – EPFRR) uz nacionalni doprinos, pri čemu ukupni iznos raspoloživih sredstava iznosi gotovo 3,8 milijardi eura za petogodišnje razdoblje. Vlada RH povećala je stopu nacionalnog doprinosa s 15% na 20% te na taj način povećala ukupnu omotnicu za hrvatsku poljoprivredu za 103,5 milijuna eura.
Elektroničko savjetovanje je otvoreno do 12. rujna 2022. kako bi se zajednički izradio kvalitetan Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike 2023.–2027. kojim će se unaprijediti hrvatska poljoprivredna proizvodnja.
Tekst Strateškog plana nalazi se na portalu e-savjetovanje pod "ostali dokumenti".
(Izvor i opširnije: poljoprivreda.gov.hr)
... za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u 2022. godini
Belomanastirski raj za pčele: rascvjetalo drvoObjavljen je Pravilnik o provedbi Programa potpore pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u 2022. godini, koji se odnosi na raspodjelu financijskih sredstava u vrijednosti 1,2 milijuna kuna za štete nastale pomorom pčelinjih zajednica u stacionarnim ili selećim pčelinjacima. Sredstva će se dodijeliti pčelarima kod kojih je potvrđen pomor pčelinjih zajednica od strane Državnog inspektorata Republike Hrvatske putem Izvješća o inspekcijskim nadzorima na stradalim pčelinjacima tijekom proljeća 2022. godine te zaključno s 1. srpnjem 2022. godine, a koji podnesu zahtjev za potporu.
Agencija za plaćanja objavljuje inicijalne rang-liste za četrnaesti natječaj – provedba tipa operacije (TO) 4.1.1. "Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava" – ulaganja u tov svinja, za osmi natječaj – provedba tipa operacije 4.1.2. "Zbrinjavanje, rukovanje i korištenje stajskog gnojiva u cilju smanjenja štetnog utjecaja na okoliš" i za četvrti natječaj – provedba tipa operacije 4.1.3. "Korištenje obnovljivih izvora energije".
Inicijalne rang-liste za navedene natječaje mogu se pogledati ovdje.
Nakon zaprimanja svih zahtjeva za potporu, a na temelju traženih procijenjenih iznosa potpore i traženog broja bodova u skladu s kriterijima odabira, formirane su inicijalne rang-liste zahtjeva za potporu po svakom Natječaju.