U "Glasu Slavonije" od 24. VII. 2021. godine objavljen je člančić S(anje) B(utigan) pod naslovom "Srijem i Međimurje u razvoju turizma i nadnaslovom "Projekt suradnje". U člančiću je spomenut i LAG Baranja:
LOVAS – "Turizmom razvijamo područje" naziv je projekta suradnje i Srijema i Međimurja, odobrenog u okviru međuteritorijalnog projekta čija je ukupna vrijednost nešto veća od 1,2 milijuna kuna. U 100-postotnom iznosu sredstva su iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.–2020. Uz LAG Srijem, na projektu sudjeluju i LAG Moslavina, koja je nositelj projekta, te partneri (LAG-ovi) - Baranja, Međimurski doli i bregi, Papuk i VIP. Cilj je projekta podignuti kvalitetu života stanovnika na spomenutim područjima jačanjem prepoznatljivosti područja i turističkom ponudom, educirati se i razmijeniti iskustva u promociji i jačanju ruralnog turizma. U povodu toga iz Srijema su bili u posjetu Međimurju.
(Izvor i faksimil: glas-slavonije.hr)
U petak, 16. VII. 2021. godine, u amfiteatru belomanastirskog Etnološkog centra baranjske baštine, održana je završna konferencija projekta "Zajedno za bolju i sretniju budućnost". Taj projekt proveden je u sklopu "Zaželi – Programa zapošljavanja žena", a financiran je sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu od 9.763.855,19 kuna. Nositelj projekta bio je Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Beli Manastir, a partneri su bili Grad Beli Manastir, općine Petlovac i Popovac te Centar za socijalnu skrb Beli Manastir i Hrvatski zavod za zapošljavanje – Regionalni ured Osijek (HZZ).
Kroz 30 mjeseci provedbe projekta zaposleno je 75 žena koje su brinule o starijim osobama i/ili osobama u nepovoljnom položaju kojima je bila potrebna potpora i podrška u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Projekt je provođen na području LAG-a Baranja, u Gradu Belom Manastiru i općinama Petlovac i Popovac.
Tvrtka Vodovod-Osijek d.o.o. i zajednica ponuditelja koju predvodi ING-GRAD d.o.o. dana 16. VII. 2021. godine zaključili su ugovor o nastavku i dovršetku radova na izgradnji Postrojenja za pročišćivanje otpadnih voda (PPOV). Riječ je o jednom od šest komponenti EU-projekta "Poboljšanje vodno-komunalne infrastrukture Grada Osijeka", kraće nazvanog Projekt Osijek, čija je svrha poboljšanje učinkovitosti, pouzdanosti i kvalitete vodoopskrbe i načina odvodnje na području aglomeracije Osijek s ukupno 135.000 stanovnika, što uključuje grad Osijek i okolna naselja, a sve sukladno nacionalnim i EU-direktivama. Vrijednost radova iznosi 228,65 milijuna kuna, a rok završetka je 2,5 godine od uvođenja izvođača u posao.
U petak, 16. VII. 2021. godine, u zagrebačkim "Novostima" broj 1126 (str. 7 dodatka "Kronika") objavljen je članak pod naslovom "Za pametnu Slavoniju i Baranju" o dvije konferencije održane u Osijeku 8. i 9. VII. 2021. godine (vidjeti ovdje i ovdje). Dva dana ranije isti članak objavljen je i na web-portalu "Novosti" (vidjeti ovdje).
U članku se spominje i LAG Baranja: "Na konferenciji je sudjelovala i Lokalna akcijska grupa Baranja iz Belog Manastira", a LAG-ov štand vidi se i na slici.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) objavila je dana 13. srpnja 2021. godine prvu izmjenu IV. Natječaja iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) za provedbu Podmjere 9.1. "Uspostava grupa i organizacija proizvođača u poljoprivrednom i šumarskom sektoru" – provedba tipa operacije 9.1.1. "Uspostava proizvođačkih grupa i organizacija".
Izmjena se odnosi na produljenje roka za podnošenje Zahtjeva za potporu do 12 sati 30. srpnja 2021. godine. Detaljnije pogledajte ovdje.
(Izvor i opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Kao što se vidi iz članka koji smo prenijeli s web-stranice LAG-a Međimurski doli i bregi (OVDJE), ekipa LAG-a Baranja sudjelovala je na dvodnevnom druženju partnerskih LAG-ova u Međimurju 13. i 14. srpnja 2021. godine kroz projekt suradnje "Turizmom razvijamo područje". Sudionici su dva dana obilazili međimurske primjere dobre prakse, razmjenjivali iskustva, kontakte i ideje te sklapali nove suradnje.
U Međimurje su automobilima putovali zaposlenici i volonteri LAG-a Baranja: Lidija, Manuel, Mirela, Stanko i Jelena, kreativka Savica Vujatović, vinar Zdravko Dobrovac, načelnici općina Petlovac i Popovac Milan Knežević i Zoran Kontak, gradonačelnik Belog Manastira i njegov zamjenik Tomislav Rob i Goran Hes, članica Glavnog odbora LAG-a Jasna Petrović... Evo kako je to druženje opisano na spomenutoj web-stranici:
(Izvor, opširnije i fotoalbum: LAG Međimurski doli i bregi)
U sklopu projekta suradnje LAG-ova "Turizmom razvijamo područje", LAG Međimurski doli i bregi je 13. i 14. srpnja 2021. ugostio osamdesetak dionika ruralnog turizma s područja pet LAG-ova partnera na spomenutom projektu.
Sudionici iz LAG-a Moslavina, LAG-a Baranja, LAG-a Srijem, LAG-a Virovitički prsten i LAG-a Papuk u dva su dana obilazili primjere dobre prakse međimurskih dola i brega, razmjenjivali iskustva, kontakte i ideje te sklapali nove suradnje.
U "Županijskoj (odnosno "Ljetnoj") panorami" HRT-ovog centra Osijek, emitiranoj 14. VII. 2021. godine, čak tri priloga imala su direktne ili indirektne veze s Baranjom. U prvom prilogu s naslovom "Hedonizam na istoku" prikazano je što se nudi turistima u okolini Osijeka, uglavnom u Baranji, u drugom prilogu bilo je govora o osječkom kupalištu Kopakabani, koje se nalazi s lijeve, baranjske obale Drave, a u trećem o Gradskim bazenima Beli Manastir.
Prvi prilog počinje u 13:50, a završava u 17:50, potom slijedi drugi prilog pa treći od 23. do 26. minute.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) objavila je dana 13. srpnja 2021. godine XII. Natječaj za provedbu tipa operacije 5.2.1. "Obnova poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.–2020.
Svrha Natječaja je dodjela potpore za obnovu poljoprivrednog potencijala narušenog potresom 22.3.2020. godine i potresima od 28.12.2020. godine kako bi se osigurao nastavak i održivost poljoprivredne proizvodnje.
Ukupna vrijednost objavljenog natječaja je 120.000.000,00 kuna, a intenzitet potpore iznosi do 100% od ukupnih prihvatljivih troškova projekta. Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika ili registrirane u Jedinstvenom registru domaćih životinja (JRDŽ) u trenutku podnošenja zahtjeva za potporu.
Rok za podnošenje zahtjeva za potporu i dostavu Potvrde o podnošenju zahtjeva za potporu je od 12:00 sati 13. srpnja do 12:00 sati 13. rujna 2021. godine.
Više informacija možete pročitati OVDJE.
(Izvor i opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Pilot-projekt "Smanji otpad od hrane – kuhaj za svoje goste" predstavljen je 9. VII. 2021. u Hotelu Osijek. Projekt je usmjeren na smanjenje količina nastalog otpada od hrane, pravilno odvojeno sakupljanje i zbrinjavanje nastaloga otpada, a sve u cilju konačnog pomaka u rješavanju ovog globalnog problema. Namijenjen je ugostiteljskim objektima / hotelima, a trenutno obuhvaća dva hotela, u Osijeku i Puli.