(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje i ovdje-BaranjaMedija)
Dana 29. lipnja 2021. godine u Hotelu Patria u Belom Manastiru, u okviru provedbe projekta suradnje "Naše domaće", LAG Baranja je s partnerima: LAG-om Karašica, LAG-om Strossmayer i LAG-om Vuka-Dunav, te uz stručnu podršku Osječko-baranjske županije, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku i Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, predstavio i upoznao javnost s mogućnostima i prednostima stjecanja regionalne oznake kvalitete "Golden Panonian Quality".
Cilj projekta je brendiranje domaćih lokalnih proizvoda s područja Osječko-baranjske županije u svrhu njihove prepoznatljivosti s posebnim naglaskom na prepoznavanje ove regije i njezine tradicionalne gastroturističke ponude. Projekt suradnje "Naše domaće" financira se iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske kroz tip operacije 19.3.2. "Provedba aktivnosti projekata suradnje". Vrijednost projekta iznosi 382.292,31 kuna.
Dana 28. lipnja 2021. godine predstavnici LAG-a Baranja sudjelovali su na regionalnoj radionici pod nazivom "Nacionalni strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike 2023.-2027. godine" koja je održana u prostorijama Hrvatske gospodarske komore, Podružnica Osijek, a organiziralo ju je Ministarstvo poljoprivrede.
Regionalnu radionicu otvorio je Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, koji je u uvodnom dijelu naglasio kako je ovo završna faza strateškog planiranja u poljoprivredi prije nego što se nacionalni strateški plan vezan uz Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) za razdoblje 2023.-2027. godine dostavi Europskoj komisiji na usvajanje. Nakon toga je gospodin Tušek kroz prezentaciju predstavio dosadašnje rezultate provedbe Zajedničke poljoprivredne politike 2014.-2020. (2022) godine, s posebnim osvrtom na Program ruralnog razvoja.
U subotu, 26. VI. 2021. godine, od 10 do 13 sati, na Trgu slobode u Belom Manastiru održan je Sajam udruga Baranje 2021. Tu manifestaciju već petnaesti put organizira Mirovna grupa Oaza. Na Sajmu su sudjelovale 22 udruge sa 105 članova iz Belog Manastira, Bolmana, Darde, Kneževih Vinograda, Petlovca, Popovca i Vukovara. Među sudionicima bio je i LAG Baranja, koji je na svom štandu prezentirao svoje
Prisutne su bile udruge alergičara, antifašista, boćara, civilnih aktivista, Crvenog križa, čuvara tradicije, fotoamatera, lagovaca, mladih, nacionalnih manjina, prijatelja starih sportova, umirovljenika, vatrogasaca, žena…
U okviru provedbe projekta suradnje "Naše domaće", koji LAG Baranja provodi u partnerstvu s LAG-om Karašica, LAG-om Vuka-Dunav i LAG-om Strossmayer te uz stručnu podršku Osječko-baranjske županije, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku i Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, dana 29. lipnja 2021. godine u Hotelu Patria u Belom Manastiru u 10:00 sati organizira se predstavljanje projekta sa svrhom upoznavanje javnosti s mogućnostima i prednostima stjecanja regionalne oznake kvalitete
"Golden Panonian Quality"
Cilj projekta je brendiranje domaćih lokalnih proizvoda s područja Osječko-baranjske županije u svrhu njihove prepoznatljivosti i prepoznavanja regije kao tradicionalno gastroturističke ponude.
Projekt suradnje "Naše domaće" financira se iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske kroz tip operacije 19.3.2. "Provedba aktivnosti projekata suradnje". Vrijednost projekta iznosi 382.292,31 kuna.
Nakon prošlogodišnje pauze zbog epidemije koronavirusa, Mirovna grupa Oaza Beli Manastir već 15. put organizira Sajam udruga koje djeluju na području Baranje. Ove godine Sajam će se održati u subotu (26. VI. 2021) na Trgu slobode u Belom Manastiru od 10 do 13 sati.
Svoje sudjelovanje na Sajmu baranjske udruge mogu prijaviti do 23. VI. 2021. godine na e-mail oaza_bm@yahoo.com ili na broj telefona / faksa (031) 705-055.
Sajam se ove godine održava uz financijsku potporu Grada Belog Manastira, Osječko-baranjske županije i Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
U subotu, 19. VI. 2021. godine, LAG Baranja sudjelovao je u popratnim događanjima biciklističke utrke Baranja Rural Trail (":BRUT").
":BRUT" je biciklistička utrka koja se vozi neasfaltiranim cestama, surducima, šumama i poljima Baranje u dužini od 25 i 50 kilometara. Ove godine je prvi puta organizirana i okupila je 118 natjecatelja.
Uz samu utrku bili su organizirani i različiti popratni sadržaji koji su se održavali na prostoru kod Gradskih bazena Beli Manastir. Od popratnog sadržaja izdvojili bismo sajam baranjskih autohtonih proizvoda i rukotvorina te kreativne radionice.
Prošle godine, nakon temeljite obnove, Gradski bazeni Beli Manastir otvoreni su na kraju kupališne sezone, u ponedjeljak, 24. VIII. 2020., s početkom u 13 sati (vidjeti OVDJE). Ove godine, nakon dodatnih priprema, Gradski bazeni otvoreni su na početku kupališne sezone, 18. VI. 2021. godine, u 14 sati. U fotoalbumu BaranjaMedije može se vidjeti 79 fotografija snimljenih sat vremena prije otvaranja.
(Foto: Rajko Cicak)
Ugovor o izgradnji Zgrade 1. Gospodarskog centra u Osijeku dana 17. lipnja 2021. godine potpisao je župan Ivan Anušić s predstavnicima odabranog izvođača radova, odnosno zajednice ponuditelja Projektgradnja plus d.o.o. iz Gornje Vrbe i Osijek-Koteks d.d. iz Osijeka. Na svečanom potpisivanju ugovora bili su ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak i gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 65.466.589,76 kuna, a rok njihova izvođenja je 18 mjeseci od dana uvođenja u posao.
članak s fotoalbumom pod gornjim naslovom. Prenosimo ga u cijelosti.
Na web-stranici LAG-a Međimurski doli i bregi objavljen je 15. VI. 2021. godineMeđimurci prenose znanje pletenja cekara u Baranju
LAG Međimurski doli i bregi je, zajedno s cekerašicama s kojima surađuje, otputovao na dvodnevni posjet LAG-u Baranja na čijem su se području organizirale radionice pletenja cekara od 10. do 11. lipnja 2021. godine. Radionice su rezultat dugogodišnje suradnje dvaju LAG-ova iz Međimurja i Baranje, a potaknute i činjenicom da u Baranji živi mnogo Međimuraca koji njeguju međimurski identitet.
Radionice sa zainteresiranim Baranjkama, od kojih većina ima međimurske korijene, održane su u suradnji s cekerašicama iz Udruge žena Nedelišće (Dušanka Medved i Branka Fegeš), KUU Seljačka Sloga Nedelišće (Ana Srnec i Marija Kukolić) te Udruge žena Pušćine (Ivanka Bene i Rozina Fegeš).
Kako piše "Glas Slavonije", nakon prošlogodišnje ''pauze'' zbog pandemije koronavirusa, u subotu, 12. VI. 2021. godine, održan je 26. po redu "Baranjski bećarac" – kulturno-turistička manifestacija čiji je naglasak na očuvanju kulturne baštine, odnosno starih šokačkih običaja. Baranjski se bećarac svake godine organizira u drugom mjestu Općine Draž, a ovoga je puta red došao na Topolje.
Sve je počelo obilaskom etnozbirke u topoljskoj Šokačkoj kući, nakon čega su se gosti mogli ''zasladiti'' delicijama sa Šokačkog stola. Mjesnim su ulicama prodefilirale svečane zaprege i jahači, što je bila uvertira u tradicionalnu reviju narodnih nošnji. Posjetitelji su se divili nošnjama iz Baranje, Slavonije i Mađarske. Na reviji su nastupili folkloraši iz KUD-a "Seljačka sloga" (Gajić) te gajdaši Anita Šteter, Tomislav Livaja i Filip Golubov Car.