Dana 30. III. 2021. godine ministrica poljoprivrede Marija Vučković uručila je 12 ugovora iz mjera Programa ruralnog razvoja za korisnike s područja Osječko-baranjske županije. Uručenje je održano u Velikoj vijećnici Skupštine OBŽ u Osijeku, a uz ministricu i predstavnike korisnika na uručenju su bili premijer Andrej Plenković, ministri Oleg Butković i Nataša Tramišak te drugi uzvanici.
Vrijednost potpora u uručenim ugovorima iznosi 17 milijuna kuna, a ukupna vrijednost tih projekta je 34 milijuna kuna. Riječ je o novcu za modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava, korištenje obnovljivih izvora energije te razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima.
Na natječaju koji je objavila Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju 3. lipnja 2016. godine za programsko razdoblje 2014.–2020. odabrana su 54 LAG-a (među kojima je i LAG Baranja), koji pokrivaju područje od 511 jedinica lokalne samouprave (oko 51.000 km² kopnenog teritorija Republike Hrvatske), a obuhvaćaju nešto manje od 2,5 milijuna stanovnika. Odabranim LAG-ovima dodijeljeno je preko 496 milijuna kuna za provedbu projekata iz lokalnih razvojnih strategija, pripremu i provedbu projekata suradnje te animaciju i tekuće troškove.
U 2020. godini LAG-ovi su objavili 81 LAG-natječaj u vrijednosti 95,83 milijuna kuna za provedbu projekata malih i mladih poljoprivrednika, lokalnu infrastrukturu, modernizaciju i povećanje konkurentnosti poljoprivrednika, preradu poljoprivrednih proizvoda i diverzifikaciju poljoprivrednika.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je novu Uputu za korisnike koji su obveznici javne nabave u natječajima za dodjelu potpore iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.-2020. o pripremi dokumentacije o nabavi te popis najčešćih pogrešaka prilikom provođenja postupaka nabave i izvršenja ugovora financiranih temeljem sklopljenih ugovora o financiranju.
Ta je Uputa rezultat dosadašnjeg iskustva ex ante i ex post provjera postupaka javne nabave i može se pronaći OVDJE.
(Izvor: ruralnirazvoj.hr)
U petak, 19. III. 2021. godine, s početkom u 20:05, na programu HTV4 emitirana je četvrta epizoda pod naslovom "Kopački rit" iz dokumentarne serije "Hrvatsko vodeno blago". Taj film snimljen je 2012. godine, traje 52 minute, a autor je Miro Andrić. Može se pogledati klikanjem na gornju sliku.
Općina Čeminac
Osječko-baranjska županija (OBŽ) ima 42 jedinice lokalne samouprave, a Općina Čeminac je jedna od samo dvije općine koje ne sudjeluju u sufinanciranju školskog obroka kroz županijski projekt "Školski obrok za sve", već ga u cijelosti financira Osječko-baranjska županija u iznosu od 320.000 kuna. Županija je energetski obnovila zgrade područnih škola u Grabovcu i Kozarcu, sufinancirala projektnu dokumentaciju za izradu projekata na području Općine Čeminac, a kroz projekt "Dostupnija primarna zdravstvena zaštita" opremala je ambulantu u Čemincu. Vrijednost županijskih ulaganja na području Općine Čeminac u protekle četiri godine iznosi više od 2,5 milijuna kuna (opširnije OVDJE).
Dana 12. III. 2021. godine održana je 9. sjednica Odbora za praćenje Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.–2020. godine, a čiji su članovi predstavnici tijela državne uprave, lokalne i područne samouprave, javna tijela, socijalni i gospodarski partneri, predstavnici akademske zajednice te organizacije civilnog društva.
Na sjednici su predstavljene izmjene Programa, odnosno postojećih mjera, s obzirom da će se u 2021. i 2022. godini, u prijelaznom razdoblju, nastaviti provoditi programi ruralnog razvoja, uz povećanje alokacija iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj te sredstava Europskog plana oporavka (EURI). Sukladno navedenom, ukupna sredstva Programa, uključujući i nacionalno sufinanciranje, povećavaju se za 901 milijun eura te ukupna alokacija iznosi 3,2 milijarde eura.
(Izvor i opširnije: ruralnirazvoj.hr)
U okviru Programa ruralnog razvoja, osim bespovratnih sredstava, hrvatski poljoprivrednici od 2018. godine na raspolaganju imaju i kredite, zajmove i jamstva koji se provode u suradnji s HAMAG-BICRO-om i HBOR-om, a koji po izuzetno povoljnim uvjetima poljoprivrednicima, prerađivačima i šumarima omogućavaju ulaganja i održavanje likvidnosti. Uz početna tri, kao odgovor na krizu COVID-19, dodana su još dva financijska instrumenta, ukupne vrijednosti 920 milijuna kuna. Republika Hrvatska je u 2019. godini imala najveći broj korisnika financijskih instrumenata u Europskoj Uniji te se u 2019. nalazila u 15 posto najboljih država članica s obzirom na isplaćena sredstva, a pozitivni trendovi su nastavljeni i kroz 2020. godinu.
U srijedu, 10. III. 2021. godine, Osječko-baranjska županija otvorila je Javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu potpora za pokretanje, razvoj i unapređenje poslovanja, a zainteresiranim trgovačkim društvima, obrtima i zadrugama s područja Županije na raspolaganju je tri milijuna kuna. Javni poziv otvoren je do utroška sredstava, odnosno do 31. V. 2021. godine.
- Potpora je namijenjena ulaganjima za kupovinu alata, strojeva, postrojenja i opreme, zatim za ulaganja u poslovne prostore, rekonstrukciju, izgradnju i opremanje, ali i kupovinu računalne opreme i programa, kao i za marketinške aktivnosti. Intenzitet potpora je do 50 posto opravdanih troškova ulaganja, a najviše do 50.000 kuna za poduzetnike koji su u djelatnosti prerađivačke industrije, a za sve ostale poduzetnike intenzitet je do 25 posto, odnosno do 25.000 kuna – rekla je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Ivana Katavić Milardović te dodala da je u pripremi novih šest javnih poziva za poduzetnike i poduzetničke potporne institucije, koji će biti objavljeni 1. travnja 2021. godine.
U ponedjeljak, 8. III. 2021. godine, završena je edukacija u LAG-u Baranja o pripremi projekata za Europski socijalni fond (ESF). Edukacija se odvijala u prostorijama LAG-a Baranja u Šećerani, Ulica žrtava Domovinskog rata 25, a počela je 12. II. ove godine (vidjeti OVDJE). Na edukaciji je sudjelovalo 14 polaznika: članova i volontera LAG-a.
Edukacija je provedena kroz osam radionica u trajanju od po tri sata, a vodila ju je Gordana Stojanović, prof., pomoćnica pročelnika za zdravstvo i osobe s invaliditetom u Upravnom odjelu za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Grada Osijeka.