U petak, 30. X. 2020. godine, u zagrebačkim "Novostima" broj 1089 (str. 6 dodatka "Kronika") objavljen je članak pod naslovom "Zlatni panonski kvalitet" o projektu suradnje "Naše domaće" LAG-ova s područja Osječko-baranjske županije: LAG-a Karašica, LAG-a Baranja, LAG-a Vuka – Dunav i LAG-a Strossmayer. Dva dana ranije isti članak objavljen je i na web-portalu "Novosti" (vidjeti ovdje).
Uz članak na portalu objavljena je i regionalna oznaka kvalitete na kojoj piše: Golden PANONIAN Quality.
Dana 29. listopada 2020. godine, u dvorani Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, održana je 33. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije. Uobičajeno, na početku sjednice vijećnici su županu Ivanu Anušiću postavljali pitanja i davali prijedloge, što su ovoga puta učinili Marko Bogatić, Nedeljko Bosanac, Ivica Mandić, Saša Lamza, Mirko Pešić, Dragan Anočić i Renata Forjan.
Na pitanja vijećnika Dragana Anočića o Projektu Slavonija, Baranja i Srijem župan Anušić osvrnuo se na nedavnu sjednicu Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, koja je održana u Našicama, te naglasio kako je prvi put u potpunosti zadovoljan.
Ministarstvo poljoprivrede (Uprava za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju / Nacionalna ruralna mreža), LEADER-mreža Hrvatske i Hrvatska mreža za ruralni razvoj, u suradnji s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, organizirali su 27. i 28. listopada 2020. godine dvodnevnu radionicu za LAG-ove ("Stanje provedbe LEADER/CLLD, aktivacija tipa operacije 6.4.1. i pripreme za naredno razdoblje").
Radionica je uslijed epidemiološke situacije u vezi s pandemijom COVID-19 organizirana u online-formatu, a na njoj su sudjelovali i predstavnici LAG-a Baranja.
U organizaciji Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije (OBŽ) u petak, 23. X. 2020. godine, na početnoj konferenciji predstavljen je projekt snimanja reportaže s njemačkom produkcijskom kućom Blue Planet TV pod nazivom "Moja Slavonija, Baranja i Srijem", namijenjene za prikazivanje na njemačkom govornom području.
Projekt se ostvaruje u suradnji Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ i partnera projekta, a to su Turistička zajednica Grada Osijeka, Turistička zajednica Baranje, Turistička zajednica Općine Bilje, Park prirode Kopački rit, Grad Đakovo, Turistička zajednica Grada Đakovo, Grad Donji Miholjac, Turistička zajednica Grada Donjeg Miholjca, Općina Erdut, Bizovačke toplice, Grad Ilok, Općina Babina Greda, Općina Cerna i tvrtka Pointers.
Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću COVID-19
e-savjetovanja dva nacrta natječaja za provedbu Mjere 21. "Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni krizom uzrokovanom bolešću COVID-19" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.–2020. Ukupni iznos potpore raspoloživ kroz ove natječaje je 360 milijuna kuna.
Radi ublažavanja posljedica pandemije COVID-19 te rješavanja problema s likvidnošću s kojim se suočavaju poljoprivrednici te mikro-, mala i srednja poduzeća (MSP) koja se bave preradom, plasiranjem na tržište i razvojem poljoprivrednih proizvoda, Ministarstvo poljoprivrede objavilo je na portaluU utorak, 20. X. 2020. godine, u Prosvjetno-kulturnom centru Mađara u Osijeku održana je početna konferencija projekta "Manjine kao mostovi između zajednica", financiranog kroz Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. Nositelj projekta je Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, a partneri su Hrvatska samouprava iz Pečuha koja predstavlja hrvatsku manjinu u Mađarskoj, Zsolnay kulturna četvrt iz Pečuha i Demokratska zajednica Mađara Hrvatske. (..., op.)
OVDJE, op.). Riječ je o nekoliko projekata, više-manje vezanih uz socijalne usluge, nacionalne manjine, zapošljavanje teško zapošljivih skupina ljudi..."
Kako piše "Glas Slavonije", "više od 17 milijuna kuna vrijedni su ugovori potpisani između ministarstava i korisnika s područja Baranje na 11. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem nedavno održanoj u Našicama (vidjetiInternational Day of Rural Women ili World Rural Women's Day) obilježava se 15. listopada, a sama ideja pokrenuta je na konferenciji UN posvećenoj ženama, održanoj u Pekingu 1995. godine. Tada je dogovoreno da se 15. listopad posveti svim seoskim ženama u svijetu, kao i njihovim problemima.
Međunarodni (Svjetski) dan žena na selu ili Međunarodni (Svjetski) dan seoskih žena (engleski:Žene u ruralnim područjima pridonose blagostanju svojih obitelji i razvoju gospodarstva na selima.
U utorak, 13. X. 2020. godine, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju donijela je odluku o dodjeli sredstava, kojom je odobren međuteritorijalni projekt suradnje "Turizmom razvijamo područje#, prijavljen u okviru Podmjere 19.3.
Cilj projekta je podići kvalitetu života stanovnika na područjima partnerskih LAG-ova kroz jačanje prepoznatljivosti područja i turističke ponude.
Ukupan iznos projekta je 1.221.498,00 kuna, koji se financira u stopostotnom iznosu iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020.
Kao izvrstan primjer uspješnog i decentraliziranog sustava provedbe EU-fondova u Hrvatskoj (Mjera 19 "LEADER/CLLD") svakako su 54 lokalne akcijske grupe (LAG) koje, svaka na svom području, provode Lokalnu razvojnu strategiju. Zajedno obuhvaćaju 515 jedinica lokalne samouprave, u kojima živi više od 2,4 milijuna stanovnika.
Specifičnost Mjere 19 "LEADER/CLLD" u odnosu na druge mjere iz Programa ruralnog razvoja (PRR) 2014.–2020. je ta što korisnici moraju imati prebivalište / sjedište i projekti se moraju provoditi na području LAG-obuhvata.