U ponedjeljak, 29. V. 2019. godine, s početkom u 17 sati, u Galeriji Kazamat Hrvatskog društva likovnih umjetnika u osječkoj Tvrđi, otvorena je neobična, specifična, edukativna i inspirativna izložba pod naslovom "Priče Roma". Uz brojne Rome iz Baranje i Slavonije, na otvaranju su bili i predstavnici brojnih civilnih i kulturnih organizacija, a među njima i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Projekt izložbe osmislili su umjetnici i kreativci iz zagrebačkog "Fade Ina" te Romskog resursnog centra iz Darde. "Fade In" je kratica naziva "Fantastično dobra institucija", koja se može opisati kao autorski kolektiv usmjeren prema filmskoj i videoprodukciji angažiranog sadržaja.
U osječkom "Glasu Slavonije" od 26. travnja 2019. godine objavljen je veliki članak Ivice Getta pod nadnaslovom "Najuspješnija turistička kontinentalna priča" i naslovom "Baranja vinska majka s Kopačkim ritom i nevjerojatnom gastronomijom".
U članku se kaže: "Više od 20.000 dolazaka te gotovo 36.000 noćenja na području između Dunava, Drave i Mađarske najkraći je rezime onoga što se prošle godine" (2018) "događalo u baranjskom turizmu. Brojke, sigurno, nisu poput onih 'morskih', ali priličan porast dolazaka i noćenja u odnosu prema 2017. godini jasan je dokaz da je Baranja iz godine u godinu sve popularnija i poželjnija turistička destinacija. (...)
Projekti iz Intervencijskog plana za pilot-područje Beli Manastir / Darda, kako piše "Glas Slavonije", u ovom su trenutku najznatnije investicije u Baranji.
Radi se o Programu integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova na ratom pogođenim područjima. Provodi ga Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije na temelju odluke iz 2015. godine, kad je odabrano pet pilot-područja: gradovi Benkovac, Knin, Petrinja, Vukovar i Beli Manastir, s tim da je pilot-područje Beli Manastir prošireno na Općinu Darda zbog znatnog udjela Roma.
U razdoblju od 16. do 18. travnja 2019. godine u organizaciji LEADER-mreže Hrvatske i Lokalne akcijske grupe Međimurski bregi i doli održana je u Svetom Martinu na Muri trodnevna radionica pod nazivom "Priprema praćenja i vrednovanja provedbe lokalnih razvojnih strategija i rada lokalnih akcijskih grupa u RH".
U petak, 12. IV. 2019. godine, s početkom u 13 sati, u Maloj vijećnici Grada Belog Manastira održan je sastanak Partnerstva za Intervencijski plan pilot-područja Beli Manastir / Darda. Tema sastanka bila je napredak Intervencijskog plana, odn. izvještaj o projektima koji se provode i koji se planiraju prijaviti.
Sastanak su vodile pročelnica Upravnog odjela za graditeljstvo i stambeno-komunalne poslove Kornelija Pacanović Zvečevac i voditeljica Pododjela za nominiranje i upravljanje projektima Laura Blagus Tenjeri. Na sastanku je bila i voditeljica Ureda LAG-a Baranja Lidija Dabić.
Dana 9. travnja 2019. godine u velikoj dvorani Hrvatske gospodarske komore u Osijeku organizirana je regionalna radionica za LAG-ove na temu "Posjet projektu kao dio administrativne provjere Zahtjeva za potporu – ZZP na LAG-natječaju za tip operacije 6.3.1." Organizator radionice bilo je Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s Mrežom za ruralni razvoj i Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR).
Na radionici je prisutnim predstavnicima LAG-ova iznesena Interna metodologija prilikom posjeta lokaciji ulaganja koja se odnosi na tip operacije iz lokalnih razvojnih strategija LAG-ova koji je sukladan tipu operacije 6.3.1. "Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava".
U četvrtak, 4. IV. 2019. godine, u Zagrebu, u Hotelu Dubrovnik Hrvatski centar za razvoj volonterstva organizirao je Nacionalnu konferenciju o volonterstvu "Pozitivna struja volonterstva", koja je ponudila priče uspješnih primjera razvoja volonterstva, panel i radionice stručnjaka iz različitih područja volontiranja te uspostavljanje kontakata i razmjenu iskustava s organizatorima volonterskih programa i volonterskim centrima.
Kao predstavnik "Oazinog" volonterskog centra, lokalnog volonterskog centra iz Belog Manastira, konferenciji je prisustvovao Neno Radić.
U četvrtak, 4. IV. 2019. godine, u Hotelu Osijek održana je radionica vezana uz izradu Nacionalne strategije poljoprivrede i ruralnog prostora. Radionicu su organizirali Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske i Svjetska banka kao konzultant na izradi Nacionalne strategije poljoprivrede i ruralnog prostora. Na radionici je sudjelovala i Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja.
Izlaganje Tugomira Majdaka
Moderator radionice Goran Beinrauch na početku je upoznao prisutne s programom i planom rada. Nakon toga je prepustio riječ državnom tajniku u Ministarstvu poljoprivrede Tugomiru Majdaku, koji je naglasio kako se Ministarstvo odlučilo angažirati Svjetsku banku kao konzultanta na izradi Nacionalne strategije i ruralnog prostora. Izrada će se odvijati u četiri faze: