U subotu, 30. VI. 2018. godine, s početkom u 18 sati, na Trgu slobode u Belom Manastiru, uz svečani program, otkrivena je Stopa Svetog Martina, nebeskog zaštitnika grada. Tim činom Beli Manastir je postao dijelom umreženih gradova koji štuju tradiciju o spomenutom svecu. Cijeli projekt pokrenuo je Centar za kulturu Grada Belog Manastira uz suradnju s Gradom Belim Manastirom.
Svečanom činu prethodila je izložba pod nazivom "Putovima Svetog Martina kroz Baranju", kao i prigodni govori direktora Centra za kulturnu Ede Jurića, belomanastirskog gradonačelnika Tomislava Roba, direktora Europskog kulturnog centra Sveti Martin iz Toursa i glavnog tajnika Europske mreže kulturnih centara Svetog Martina AntoineaSelossea te predsjednice Kulturnog centra Sveti Martin – Hrvatska i profesorica za povijest Hrvatskog katoličkog sveučilišta izv. prof. dr. sc. Ines Sabotič.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je 10. V. 2018. godine Natječaj za tip operacije 8.5.2. “Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture”.
Svrha natječaja je dodjela sredstava projektima koji će omogućiti dostupnost rekreacijske, turističke i zdravstvene funkcije šuma (npr. izgradnja poučnih staza, malih rekreacijskih objekata, postavljanje signalizacije, informativnih ploča, skloništa, vidikovaca itd.) u javne svrhe.
(Izvor: ruralnirazvoj.hr)
Dana 27. VI. 2018. godine, na web-stranici www.ruralnirazvoj.hr, objavljen je Natječaj za tip operacije 6.3.1. "Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava". Vrijednost natječaja je 279.000.000,00 HRK, a sufinanciranje 100%.
Potencijalni korisnici su obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrti registrirani za poljoprivrednu djelatnost, trgovačka društva za poljoprivrednu djelatnost te zadruge za poljoprivrednu djelatnost.
(Opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Osječko-baranjska županija. Generalni konzulat Republike Hrvatske u Bavarskoj svake godine organizira svečanu proslavu Dana državnosti RH, gdje tradiciju i turističku ponudu predstavljaju drugi hrvatski gradovi i županije.
Pred više od 300 uzvanika iz političkog, gospodarskog i kulturnog života te pred predstavnicima najznačajnijih turističkih agencija Bavarske, 18. lipnja 2018. godine u Münchenu svoje je turističke potencijale predstavila"Doživljaj Slavonije i Baranje, koji će s ovogodišnjeg predstavljanja naši gosti ponijeti kući, nadmašio je sve dosad predstavljene destinacije. Posjetitelji, i što je još važnije turistički predstavnici, oduševljeni su bogatom i raznovrsnom turističkom ponudom Osječko-baranjske županije koja im je ovdje predstavljena", rekao je Petar Uzorinac, generalni konzul RH u Bavarskoj, koji posljednjih godina organizira te manifestacije.
(Opširnije: agroklub.com)
Prema riječima Steve Mlinarevića, načelnika Općine Jagodnjak, Dobrovoljno vatrogasno društvo (DVD) Jagodnjak, osnovano 1913. godine, jedno je od najopremljenijih društava u Baranji, ali nema primjerene uvjete za rad. Ima, na primjer, tri nova vatrogasna vozila, ali ih nema gdje smjestiti, ima i 25 operativnih članova, deset pričuvnih i dvadesetak mladih, a sadašnji vatrogasni dom na adresi Ulica Borisa Kidriča 132 prostorija je od tridesetak kvadratnih metara, totalno neprikladna i neodgovarajuća potrebama.
Dana 14. VI. 2018. godine, na web-stranici www.ruralnirazvoj.hr, objavljen je Natječaj za provedbu tipa operacije 6.4.1. "Razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima". Vrijednost natječaja je 200.000.000,00 HRK, intenzitet javne potpore po projektu iznosi do 70% od ukupnih prihvatljivih troškova. U slučaju kupovine poljoprivredne mehanizacije u sektoru pružanja usluga u poljoprivrednim djelatnostima intenzitet potpore za tu mehanizaciju iznosi 40%. Najniži iznos javne potpore po korisniku iznosi 3.500,00 eura, a najviši iznos javne potpore je 200.000,00 eura u protuvrijednosti u kunama tijekom razdoblja od tri uzastopne fiskalne godine.
Potencijalni korisnici su poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednika najmanje jednu godinu prije podnošenja zahtjeva za potporu.
(Opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Dana 14. VI. 2018. godine, na web-stranici www.ruralnirazvoj.hr, objavljen je Natječaj za provedbu tipa operacije 4.2.2. "Korištenje obnovljivih izvora energije" iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020. Vrijednost natječaja je 200.000.000,00 HRK, intenzitet potpore po projektu iznosi najviše 50% od ukupnih prihvatljivih troškova projekta, vrijednost potpore po projektu iznosi od 15.000,00 do 400.000,00 eura, a najviša vrijednost potpore po projektu za korisnike početnike iznosi do 200.000,00 eura.
Prihvatljivi korisnici su mikro-, mala i srednja poduzeća kako su definirana u Prilogu I. Uredbe Komisije (EU) br. 702/2014 te velika poduzeća kako su definirana člankom 2. točkom (26) iste Uredbe.
(Opširnije: ruralnirazvoj.hr)
Dana 12. VI. 2018. godine, na web-stranici www.ruralnirazvoj.hr, objavljen je natječaj za tip operacije 7.4.1. "Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu". Vrijednost natječaja je 1.000.000.000,00 HRK, intenzitet javne potpore iznosi 80% do 100% ovisno o indeksu razvijenosti jedinice lokalne samouprave, najniža vrijednost potpore iznosi 15.000 eura, a najviša 1.000.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.
Potencijalni korisnici su udruge, jedinice lokalne samouprave, trgovačka društva u većinskom vlasništvu jedinica lokalne samouprave, lokalne vjerske zajednice koje se bave humanitarnim i društvenim djelatnostima, LAG-ovi, javne ustanove neprofitnog karaktera u kojima su osnivači jedinice lokalne samouprave osim javnih vatrogasnih postrojbi, lokalnih i regionalnih razvojnih agencija, škola.
(Opširnije: ruralnirazvoj.hr)
U Restoranu Panon u Kneževim Vinogradima održat će se 20. VI. 2018. godine, s početkom u 14 sati, početna konferencija projekta "V.R.I.S.A.K. Baranje". Nositelj projekta je darđanska Udruga za ruralni turizam Đola, a partneri u provedbi su Općina Kneževi Vinogradi i Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek.
Riječ je o projektu koji za cilj ima okupiti 32 mlade osobe s područja Baranje te ih kroz kulturno-umjetničke sadržaje i programe informirati i educirati o bogatoj baštini ove regije s naglaskom na mitove, bajke i legende Baranje. Mladi će kroz 14 mjeseci prikupiti i dokumentirati mitove, bajke i legende Baranje te će prikupljeni materijal kroz brojne aktivnosti iskoristiti za kreiranje priča, izradu dramskih tekstova, kreiranje brošure i monografije, izradu grafita, organizaciju izložbi te brojne druge aktivnosti.
Ukupno odobrena sredstva za ovaj projekt iznose 840.948,05 kuna, od kojih Europska Unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira 85%, a udio nacionalnog sufinanciranja iz državnog proračuna Republike Hrvatske iznosi 15%.
U Kneževim Vinogradima, u Restoranu Panon, 8. lipnja 2018. godine održana je radionica za LAG-ove na temu: Natječaj za tip operacije 19.3.1., 19.3.2. i 19.4.1. Radionicu su organizirali Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR), u suorganizaciji s LAG-om Baranja, a sudjelovali su predstavnici 11 LAG-ova s područja Istočne Hrvatske.
U prvom dijelu radionice Ivan Ciprijan, voditelj odjela Uprave za ruralni razvoj pri Ministarstvu poljoprivrede, predstavio je prijedlog izmjena i dopuna Pravilnika o provedbi podmjere 19.2., 19.3. i 19.4. koji će na snagu stupiti 16. lipnja 2018. godine. Objasnio je kako se izmjene u najvećem obimu odnose na detaljnije definiranje pripreme i provedbe LAG-natječaja te detaljnije definiranje procedura vezanih uz izmjenu lokalnih razvojnih strategija (LRS), odnosno što izmjene ili usklađivanja znače za provedbu LAG-natječaja. Posebnu pozornost dao je izmjeni iz članka 15. koja govori kako LAG izmijenjenu odabranu LRS može početi provoditi od dana podnošenja Zahtjeva za promjenu, ali da u tom slučaju provedbu obuhvaćenu novim izmjenama radi na vlastitu odgovornost, s obzirom da je moguće da Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) u konačnici za predmetne izmjene odabrane LRS donese Odluku o odbijanju promjene.