Kvalitetna diskusija i primjeri dobre prakse mladih poljoprivrednika dali su izvrstan početak projektu "EU Baranja"
U petak, 27. travnja 2018. godine, u Etnoselu belomanastirskog Hotela Patria održana je početna konferencija projekta "EU Baranja", koji je financiran iz sredstava Ministarstva vanjskih i europskih poslova kroz područje informiranja o EU. Tema konferencije bila je "Kako vratiti mlade u ruralni prostor?", a na događanje se odazvalo sedamdesetak sudionika, aktivnih dionika ruralnog prostora Osječko-baranjske županije.
Lokalna akcijska grupa Baranja objavila je dana 5. travnja 2018. godine prvi natječaj iz Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja za mjeru 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava", a koji je sukladan tipu operacije 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020. godine.
Prihvatljivi prijavitelji su mala poljoprivredna gospodarstva upisana u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava, ekonomske veličine iskazane u ukupnom standardnom ekonomskom rezultatu poljoprivrednog gospodarstva od 2.000 do 7.999 eura, a nalaze se na području LAG-a Baranja kako slijedi:
U petak, 27. IV. 2018. godine, s početkom u 9:00 sati, u Etnoselu belomanastirskog Hotela Patria održat će se početna konferencija projekta "EU Baranja". Projekt je financiran sredstvima Ministarstva vanjskih i europskih poslova kroz područje informiranja o EU, a konferencija će se održati na temu "Kako vratiti mlade u ruralni prostor?"
Projekt se kroz devet mjeseci bavi gorućim problemom demografskog odljeva i načinima njegovog sprečavanja, a okupit će 30 mladih osoba koje će steći nova znanja i vještine, što će u konačnici povećati njihovu zapošljivost i pružiti im potrebne informacije o mogućnostima povlačenja sredstava iz europskih i nacionalnih fondova, a u svrhu realizacije njihove poslovne ideje.
Demografska obnova ruralnih prostora tema je i nužnost o kojoj se mora stalno promišljati, govoriti, planirati i strateški djelovati s različitih razina, jer to je problem koji sve više muči ne samo Republiku Hrvatsku nego i sve zemlje Europske unije. Prepoznavši taj problem koji svakim danom postaje sve izraženiji, LAG Baranja osmislio je projekt „EU Baranja“ za koji je ostvario sredstva kroz Javni poziv Ministarstva vanjskih i europskih poslova iz područja Informiranja o EU. Kao prvu aktivnost u sklopu projekta LAG će održati početnu konferenciju na kojoj će biti predstavljene sve aktivnosti i planirani rezultati projekta.
LAG Baranja je u svrhu animiraja javnosti do sada održao sedam informativnih radionica vezanih uz predstavljanje prvog LAG-natječaja iz Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja. Podsjetimo, riječ je o natječaju 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava", koji je sukladan tipu operacije 6.3.1. na nacionalnoj razini.
Mjera 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava"
Lokalna akcijska grupa Baranja objavila je 5. travnja 2018. godine prvi LAG-natječaj za mjeru 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava", čime je s provedbom započela Lokalna razvojna strategija LAG-a Baranja odobravanjem potpore malim poljoprivrednim proizvođačima s područja Baranje, a koje obuhvaća općine: Bilje, Čeminac, Darda, Draž, Jagodnjak, Kneževi Vinogradi, Petlovac i Popovac i gradove: Grad Beli Manastir, dio Grada Osijeka – odnosno naselja Tvrđavica i Podravlje.
Baranjskim poljoprivrednicima na raspolaganju je više od milijun i 500 tisuća kuna. Riječ je o natječaju za osnaživanje postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava, a provodi ga Lokalna akcijska grupa Baranje. O natječaju i drugim temama vezanim za baranjske poljoprivrednike razgovarao je Antonio Bunoza, voditelj emisije "Teme dana" Slavonske televizije, s Lidijom Dabić i Bogdankom Ćudić Vilić iz LAG-a Baranja.
Prilog se može vidjeti "klikanjem" na gornju sliku.
U četvrtak, 12. travnja 2018. godine, u Domu kulture u Kneževim Vinogradima, održana je druga informativna radionica na kojoj je predstavljen prvi LAG-natječaj iz LRS-a LAG-a Baranja za provedbu mjere 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava", a koja je sukladna tipu operacije 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja RH.
Na radionicu se odazvalo petnaestak poljoprivrednika, koje je na početku radionice pozdravio zamjenik načelnika Općine Kneževi Vinogradi Stojan Petrović, koji je pozvao sve prisutne na aktivno sudjelovanje i u konačnici kvalitetnu prijavu vlastitog projekta na LAG-natječaj.
U utorak, 10. travnja 2018. godine, u Velikoj vijećnici Grada Belog Manastira, održana je prva informativna radionica na kojoj je predstavljen prvi LAG-natječaj iz LRS-a LAG-a Baranja za provedbu mjere 1.1.4. "Potpora osnaživanju postojećih mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava", a koja je sukladna tipu operacije 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja RH.
Na radionicu su se odazvali poljoprivrednici i konsultanti, a prije radnog dijela sve prisutne pozdravila je zamjenica gradonačelnika Grada Belog Manastira Ivana Bandov Paulić, koja je ujedno i članica Glavnog odbora LAG-a Baranja.
Dana 6. IV. 2018. godine, na web-stranici www.ruralnirazvoj.hr, objavljen je Natječaj za provedbu Mjere 17. "Upravljanje rizicima", podmjere 17.1. "Osiguranje usjeva, životinja i biljaka". Vrijednost natječaja je 70.000.000,00 HRK, a maksimalni iznos potpore po korisniku iznosi 75.000 eura u kunskoj protuvrijednosti.
Potencijalni korisnici su obiteljska poljoprivredna gospodarstva, obrti registrirani za poljoprivrednu djelatnost, trgovačka društva za poljoprivrednu djelatnost, zadruge za poljoprivrednu djelatnost, druge pravne osobe registrirane za poljoprivrednu djelatnost te fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika.
(Opširnije: ruralnirazvoj.hr)