Temeljem informacija dobivenih od Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), obavještavamo zainteresirane da Savjetodavna služba prilikom izračuna SO (ekonomske veličine) za javljanje na LAG-natječaj za tip operacije iz Lokalne razvojne strategije (LRS) sukladan tipu operacije 6.3.1. iz Programa ruralnog razvoja (PRR) neće uzimati u obzir izmjene u ARKOD-u / JRDŽ-u koje će nastati nakon 28. veljače 2018. godine.
Lokalna akcijska grupa Baranja planira objavu LAG-natječaja u ožujku 2018. godine. Nakon objave natječaja započet će i radionice na kojima će potencijalnim prijaviteljima biti objašnjeni uvjeti i procedure kod prijava. Termini i lokaciji radionica naknadno će biti objavljeni.
Poljoprivrednicima na raspolaganju 360 milijuna kuna za biljnu proizvodnju
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je 15. II. 2018. godine novi natječaj iz Mjere 4. Programa ruralnog razvoja za tip operacije 4.1.1. "Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava". Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne potpore na tom Natječaju iznosi 360.000.000,00 kuna od čega:
Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika i proizvođačke organizacije priznate sukladno posebnim propisima kojima se uređuje rad proizvođačkih organizacija, a prihvatljivi su projekti za ulaganja u sektor ratarstva (uključujući industrijsko, ljekovito, začinsko i aromatično bilje), sektor vinogradarstva te u sektor cvijeća i ukrasnog bilja.
Prijave na Natječaj počinju se zaprimati mjesec dana od dana objave kako bi svi potencijalni prijavitelji na vrijeme stigli pripremiti dokumentaciju.
Nastavak članka potražite na ovoj poveznici.
Web-portal BaranjaMedija u prošloj, 2017. godini, na svojoj fejsbukovskoj stranici, objavio je 1.058 članaka, što je prosječno 3 članka dnevno, potom 228 fotoalbuma s 15.805 fotografija (prosječno 69 fotografija po fotoalbumu) te 176 videozapisa u ukupnom trajanju preko osam sati. Time su zabilježena gotova sva važnija zbivanja u Baranji koja su se dogodila 2017. godine. Neki od članaka, fotografija i videozapisa BaranjaMedije korišteni su za pripremu članaka na web-stranici LAG-a Baranja.
Objavljenim fotografijama u fotoalbumima BaranjaMedije treba pribrojiti i fotografije objavljene uz članke, tako da je to preko 16.800 objavljenih fotografija.
Putem portala e-Savjetovanja, u javnu raspravu pušten je Nacrt Pravilnika o provedbi tipa operacije 6.1.1. "Potpora za pokretanje poslovanja mladim poljoprivrednicima" i tipa operacije 6.3.1. "Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.
Pozivaju se svi zainteresirani dionici da dostave svoje konstruktivne prijedloge, kojima bi se oplemenila konačna inačica Pravilnika po kojem će se provoditi već prvi sljedeći natječaj.
U e-Savjetovanja se možete uključiti putem sljedeće poveznice, a više informacija o svim otvorenim javnim savjetovanjima možete pronaći ovdje.
Također, portal pruža mogućnost preuzimanja dokumenta u word-obliku, a rok za dostavu mišljenja, odnosno komentara je završno s 20. veljače 2018. godine.
(Izvor: ruralnirazvoj.hr)
Dopis tvrtke Solis d.o.o.
Lucijan Štajdohar, predstavnik tvrtke Solis d.o.o. koja se bavi razvojem ovčarstva u Hrvatskoj, uputio je dopis Gradu Belom Manastiru, a Grad je dopis preusmjerio LAG-u Baranja:
U toku 2015, 2016. te 2017. godine održali smo niz predavanja diljem lijepe naše, na kojima smo prezentirali svoj program razvoja ovčarstva u Hrvatskoj. Interes nam je pomoći gospodarstvima koja su digla ruke od svega, koja ne vide izlaz iz nastale situacije u poljoprivredi. Putem mjera ruralnog razvoja, mi im želimo pomoći da nastave raditi ono što vole, ono što znaju.
Nema potrebe pisati koliko je propalih poljoprivrednika. Koliko je mladih, obrazovanih poljoprivrednika, veterinara, agronoma, kao i onih starijih, koji imaju želju nešto postići u ovoj državi, koji imaju one najdragocjenije resurse: svoje znanje te želju za radom. No financijski nisu u mogućnosti započeti / održati poljoprivrednu proizvodnju. Zašto ne omogućiti takvim ljudima da krenu ispočetka ili da započnu vlastito poslovanje? Veliki broj njih niti ne zna što im EU putem svojih fondova može pružiti. Zašto ne bi iskoristili te fondove? Mi im pružamo opciju.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je 31. I. 2018. godine Natječaj za provedbu podmjere 6.2. "Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima" tipa operacije 6.2.1. "Potpora ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.
Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne potpore je 187.787.500,00 kuna, a svrha tog natječaja je stvaranje novih nepoljoprivrednih djelatnosti na poljoprivrednim gospodarstvima, uz održavanje postojeće zaposlenosti ili stvaranje novih radnih mjesta, s ciljem smanjenja depopulacije i poticanja održivog razvoja ruralnih područja.
U Zagrebu su 8. II. 2018. godine načelnici i gradonačelnici 212 jedinica lokalne samouprave potpisali ugovore o financiranju projekata vrijednih 647.021.632,44 kune iz Mjere 7 "Temeljne usluge i obnova sela u ruralnim područjima", podmjera 7.2. "Ulaganja u izradu, poboljšanje ili proširenje svih vrsta male infrastrukture, uključujući ulaganja u obnovljive izvore energije i uštedu energije", tip operacije 7.2.2. "Ulaganja u građenje nerazvrstanih cesta" iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2020.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku poziva sve udruge, ustanove, zaklade i fundacije, druge neprofitne pravne osobe, državna tijela i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji su tijekom 2017. godine bili organizatori volontiranja, da podnesu izvješće o organiziranom volontiranju.
Izvještajno razdoblje odnosi se na vrijeme od 1. siječnja do 31. prosinca 2017. godine, a rok za dostavu izvješća je 31. ožujka 2018. godine.
"Aktivni u zajednici" u okviru programske suradnje s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva. Zaklada će na području pet slavonskih županija provoditi aktivnosti razvoja društvenog kapitala te razvoja kulture davanja u općekorisne svrhe u lokalnim zajednicama.
Zaklada Slagalica u 2018. godini provodi programKako bismo utvrdili početno stanje, pripremili smo upitnik od 27 pitanja kojim želimo dobiti jasniji uvid u stanje društvenog kapitala na području Slavonije i Baranje. Upitnik je namijenjen svim dobnim, socijalnim i ekonomskim skupinama građana, a veći odaziv iz pojedine zajednice znači i vjerodostojnije nalaze. Rezultati koje ćemo prikupiti bit će korišteni za daljnje planiranje aktivnosti u zainteresiranim zajednicama, a bit će dostupni i svim zainteresiranim grupama iz naših županija koje žele razvijati nove programe razvoja društvenog kapitala.
Popunjavanje upitnika traje 15 minuta, a anketiranje je anonimno. Upitnik je dostupan na poveznici https://goo.gl/forms/GV4OPcKzLPlMNCfp2
Bila bi nam velika pomoć i podrška ako biste odvojili malo vremena i popunili upitnik, ali i ako biste ga podijelili s drugima u svojoj zajednici. Podatke planiramo prikupljati do 9. veljače 2018. godine.
Unaprijed se zahvaljujemo na suradnji!
Tim Zaklade Slagalica