Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavljuje dva natječaja za provedbu Podmjere 4.2. "Potpora za ulaganja u preradu, marketing i / ili razvoj poljoprivrednih proizvoda“ – provedba tipa operacije 4.2.1. – "Povećanje dodane vrijednosti poljoprivrednim proizvodima".
1) Natječaj za mikro, male i srednje korisnike, s ukupno raspoloživim iznosom javne potpore od 180.000.000 kuna;
2) Natječaj za velike korisnike, s ukupno raspoloživim iznosom javne potpore od 120.000.000 kuna.
Svrha obaju natječaja je povećanje vrijednosti proizvoda iz primarne poljoprivredne proizvodnje.
U četvrtak, 25. V. 2017. godine, na Spasovo, u Jagodnjaku je održana 16. Kulinijada, na koju su proizvođači kulina iz Baranje, Slavonije i Vojvodine donijeli 119 uzoraka. Stručni žiri tim je kulinima dodijelio 12 zlatnih, 81 srebrnu i 23 brončane medalje te tri zahvalnice. Najbolji kulin, koji je ocijenjen s 93,25 bodova, napravio je Nikola Barišić iz Valpova, dok su drugo i treće mjesto osvojili OPG Ivan Bucić iz Donje Pištane kod Orahovice (92,25) i Ana Žulj iz baranjskog Čeminca (91,75).
Preostale zlatne medalje osvojili su OPG Slađan Novosel (Gat; 91,75), Kristijan Novosel (Gat; 91,50), OPG Ivan Bucić još jednom (Donja Pištana; 91,25), Ratko Putnik (Beli Manastir; 91,00), Anita i Tamara Povoljnjak (Jagodnjak; 91,00), Petar Žulj (Čeminac: 91,00), Veljko Miljić (Jagodnjak; 90,25), Dušan Jurić (Petrova Slatina; 90,00) te Marko Spajić (Otok; 90,00).
Od 22. do 27. svibnja ove godine, u organizaciji Hrvatske mreže volonterskih centara (HMVC), održana je manifestacija "Hrvatska volontira 2017." pod sloganom "Možemo biti veći", u sklopu koje je skoro 200 organizatora volontiranja u preko 60 hrvatskih gradova okupilo preko 4.000 građana – volontera, koji su proveli više od 300 društveno korisnih, volonterskih aktivnosti u svojim zajednicama.
IZ HMVC-a ističu da su temu ovogodišnje manifestacije vezali uz aktualne događaje, kako bi ukazali da volontiranjem svakodnevno možemo birati zajednicu u kakvoj želimo živjeti. Demokraciju treba živjeti svaki dan, ne samo u vrijeme izbora, a jednu od osnovnih vrijednosti demokracije predstavljaju građani koji se aktivno uključuju u sva područja društvenog djelovanja.
U subotu, 20. V. 2017. godine, Udruženje "Baranja" iz Luga organiziralo je "Obiteljski dan" u Kneževim Vinogradima, na terenima SRC-a Bazeni i na sportskim terenima Osnovne škole Kneževi Vinogradi. Tim događanjem obilježen je 15. svibnja – Međunarodni dan obitelji. U okviru događanja organizirana je i osma po redu biciklijada za učenike osnovnih škola.
U biciklijadi te ostalim aktivnostima sudjelovali su učenici osnovnih škola iz Belog Manastira, Šećerane, Čeminca i Kneževih Vinograda te poneki njihovi učitelji i nastavnici, ali i drugi zainteresirani (npr. zaposlenici LAG-a Baranja). Dvadesetak učenika iz Belog Manastira i Šećerane, njihova nastavnica tehničkog odgoja Manda Kiš te samo dva zainteresirana građanina krenuli su biciklima, u pratnji policije, u 10 sati ispred belomanastirske Osnovne škole "Dr. Franjo Tuđman".
U četvrtak, 18. V. 2017. godine, s početkom u 10 sati, u belomanastirskom Etnološkom centru baranjske baštine otvorena je Izložba jastuka i pokrivala ukrašenih tradicionalnim baranjskim vezom u sklopu građanske akcije "Zajedno do ljepše i bogatije ljetne pozornice", koja je provedena u okviru Poziva "Naš doprinos zajednici" osječke Zaklade Slagalica. Izložba je simbolično održana u povodu prve godišnjice od otvaranja Etnološkog centra, a organizator je Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja.
Na izložbi su se okupili predstavnici svih udruga te osobe koje su sudjelovale na ostvarivanju te akcije, kao i predstavnici aktualne vlasti, ali i kandidati na predstojećim izborima. Na početku su okupljene pozdravili Matej Perkušić, ravnatelj Turističke zajednice Baranje, gradonačelnik Grada Belog Manastira Ivan Doboš te Lidija Dabić, voditeljica građanske akcije i Ureda LAG-a Baranja.
Hrvatska mreža volonterskih centara (HMVC) organizira manifestaciju "Hrvatska volontira", kojoj je cilj potaknuti što veći broj građana, organizacija i institucija iz cijele Hrvatske na volontiranje u različitim društveno korisnim aktivnostima. Ove godine manifestacija se održava od 22. do 27. svibnja, u 55 hrvatskih gradova.
U njoj će mnogobrojni volonteri sudjelovati u različitim volonterskim aktivnostima kako bi svojim doprinosom potaknuli izgradnju sretnije i bolje zajednice. "Hrvatska volontira" održava se u sinergiji s "Danima otvorenih vrata udruga", u organizaciji Vladinog Ureda za udruge, te "Festivalom Gledaj (u)druge", kako bismo ukazali na brojne koristi koje udruge donose svojim korisnicima i zajednicama u kojima djeluju.
U mjesecu svibnju 2016. godine stavljen je u funkciju Etnološki centar baranjske baštine, čime je Grad Beli Manastir obogatio svoj sadržaj i prostor za održavanje kulturnih i društvenih događanja. U sklopu objekta, u dvorišnom prostoru, nalazi se otvorena ljetna pozornica, prikladna za održavanje raznih manifestacija na otvorenom (koncerti, kazališne predstave, ljetno kino i drugo).
Otvaranje objekta probudilo je kod građana želju za održavanjem različitih aktivnosti, kojima se kroz prikaz tradicionalnih običaja i događanja iz života u multinacionalnoj sredini nastoje sačuvati od zaborava kulturno i povijesno nasljeđe ove regije.
U subotu, 13. V. 2017. godine, s početkom u 10 sati, na belomanastirskom Trgu slobode održane su tri manifestacije: Dani vina i turizma, "Različitost je bogatstvo" i Sajam udruga Baranje 2017. Vina i turizma baš nije bilo mnogo, "Različitost" je počela već u petak (12. V.) u Pučkom otvorenom učilištu Baranyai Júlia (vidjeti ovdje), a završila u ponedjeljak (15. V.), a Sajam udruga okupio je 30 udruga iz Belog Manastira, Bolmana, Branjinog Vrha, Jagodnjaka, Petlovca i Popovca (vidjeti ovdje), među kojima je bila i Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja.
U subotu, 13. V. 2017. godine, s početkom u 10 sati, a u sklopu manifestacije "Različitost je bogatstvo", dotad bezimeni belomanastirski park na spoju Osječke i Ulice kralja Petra Svačića, iza Inine benzinske pumpe, svečano je dobio ime Park Grada Mohácsa. Time je obilježena 45. godišnjica potpisivanja povelje o prijateljstvu Belog Manastira i Mohača.
Nakon prigodne svečanosti i obraćanja okupljenim građanima, gradonačelnici Belog Manastira i Mohača Ivan Doboš i József Szekó otkrili su ploču u obliku klupe s natpisom na hrvatskom i mađarskom jeziku: "Dana 13. svibnja 2017. godine ovaj park svečano imenovan po gradu prijatelju 'Park Grada Mohača'". Potom su gradonačelnici prošetali do table na kojoj piše ime parka te posadili četiri brijesta koji će simbolizirati povezanost Belom Manastira i Mohača. Na kraju su položili vijence na obilježje podignuto 16. XI. 2013. godine u spomen na višestoljetni suživot Hrvata i Mađara.