Ebanke).
U četvrtak, 23. III. 2017. godine, s početkom u 17 sati i u organizaciji Lokalne akcijske grupe Baranja, u belomanastirskom Etnološkom centru baranjske baštine održano je predstavljanje Zadruge za etično financiranje (ZEF) i Etične banke u osnivanju (Zadruga za etično financiranje (ZEF) okuplja fizičke i pravne osobe zainteresirane za razvoj ekonomije utemeljene na demokratičnosti, društvenoj odgovornosti, transparentnosti i solidarnosti, a osnovana je s prvenstvenim ciljem osnivanja prve etične banke u Hrvatskoj i stvaranja sustava potpore projektima financiranima od strane etične banke.
Toplice Hotelu u Krapinskim Toplicama.
Od 19. do 21. ožujka 2017. godine organizirana je stručna radionica u okviru provedbe LEADER-CLLD mjere Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014.–2020. pod nazivom "Financijsko upravljanje EU-projektima; upravljanje projektom LEADER/CLLD podmjera 19.2, 19.3, 19.4 u okviru Mjere 19 Programa ruralnog razvoja RH 2014.–2020." Svrha i cilj radionice bili su jačanje kapaciteta lokalnih akcijskih grupa. Radionicu je organizirala LEADER-mreža Hrvatska u suradnji s LAG-om Zagorje – Sutla uNavedena radionica prva je u nizu radionica koje će u okviru provedbe Institucionalne potpore za razvoj civilnog društva provesti LEADER-mreža Hrvatske u partnerstvu s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva, Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i Ministarstvom poljoprivrede RH tijekom 2017. godine.
Drugi radni sastanak u sklopu građanske akcije "Zajedno do udobnije i bogatije ljetne pozornice" održan je u petak, 17. ožujka 2017. godine, s početkom u 9 sati u Uredu LAG-a Baranja. Ta građanska akcija odobrena je LAG-u Baranja u sklopu Poziva Zaklade Slagalica "Naš doprinos zajednici".
Na sastanku su bile (na slici slijeva nadesno): Marija Keler iz Društva "Hrvatska žena" – Baranja Beli Manastir, Franciška Drgalić iz Matice umirovljenika Hrvatske – Udruga Beli Manastir, Ana Jeličić i Vesna Nedić iz Mirovne grupe Oaza, Aleksandra Dvornić, volonterka u LAG-u Baranja, Danijela Benić iz Hrvatskog kulturno-umjetničkog društva (HKUD) Beli Manastir, Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja, Ljubica Buha iz Srpskog udruženje žena (SUŽ) "Dukat" i Marija Babli iz "Mađarske katoličke žene" – Baranja Beli Manastir.
Ministarstvo turizma Republike Hrvatske i Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj "Klub članova Selo", u suradnji s Osječko-baranjskom županijom i Turističkom zajednicom Osječko-baranjske županije, organizirali su dvodnevni Seminar za razvoj ruralnih krajeva, koji je za područje Osječko-baranjske županije održan 13. i 14. ožujka 2017. godine u Obiteljskom podrumu Szabό u Karancu, Kolodvorska 146.
Na početku prvog dana seminara prisutne su pozdravili dr. sc. Vladimir Šišljagić, župan Osječko-baranjske županije, Antonio Sobol, direktor Turističke zajednice OBŽ i mr. sc. Dijana Katica, predsjednica udruge "Klub članova Selo". Nakon kratkog obraćanja prisutnima, osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić uručio je zahvalnice za sudjelovanje sudionicima nacionalnog projekta nagrađivanja pružatelja turističkih usluga – "Suncokret ruralnog turizma Hrvatske".
Agroklub.com objavljen je 14. ožujka 2017. godine veliki članak autorice Snježane Kratz pod naslovom "Nasmijane paprike s potpisom Bošnjakovih" o članu LAG-a Baranja Andriji Bošnjaku i njegovoj supruzi Ljubici iz Branjinog Vrha i njihovom OPG-u Bošnjak. Članak se može pročitati ovdje.
Na web-portaluSredstva potpore za mjere 10, 11 i 13 osiguravaju se iz proračuna Europske unije i Republike Hrvatske, od čega Europska unija sudjeluje s 85 posto udjela, a Republika Hrvatska s 15 posto udjela. Za provedbu IAKS-mjera ruralnog razvoja koristi se Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS), a potpora se isplaćuje po površini ili grlu stoke.
Provedbu mjera operativno provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), koja je po točno određenim kriterijima uspostavila Integrirani administrativni i kontrolni sustav (IAKS) preko kojeg se obrađuju i kontroliraju izravna plaćanja i IAKS-mjere.
Obavijesti o novostima u provođenju IAKS-mjera u 2017. godini unutar Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.–2020. godine te neka pojašnjenja mogu se pronaći na službenoj web-stranici Programa ruralnog razvoja OVDJE.
Poziva Zaklade Slagalica "Naš doprinos zajednici".
U subotu, 11. ožujka 2017. godine, s početkom u 10 sati, u Uredu LAG-a Baranja održan je prvi radni sastanak u sklopu građanske akcije "Zajedno do udobnije i bogatije ljetne pozornice", koja je LAG-u Baranja odobrena u sklopuNa sastanak su pozvane predstavnice raznih, uglavnom ženskih udruga koje djeluju na području Grada Belog Manastira. Odazvale su se: Radmila Ognjenović iz Srpskog udruženje žena (SUŽ) "Dukat", dr. Ibojka Sičajmov iz "Mađarske katoličke žene" – Baranja Beli Manastir, Marija Keler iz Društva "Hrvatska žena" – Baranja Beli Manastir, Franciška Drgalić iz Matice umirovljenika Hrvatske – Udruge Beli Manastir te Ana Jeličić i Vesna Nedić iz Mirovne grupe Oaza.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) objavila je 1. ožujka 2017. godine Natječaj za provedbu podmjere 19.4. "Tekući troškovi i animacija" – provedba tipa operacije 19.4.1. "Tekući troškovi i animacija".
Korisnici su lokalne akcijske grupe (LAG-ovi) koji su odabrani unutar tipa operacije 19.2.1. od strane APPRRR-a.
Prihvatljive aktivnosti unutar tipa operacije 19.4.1. su:
Javna potpora se dodjeljuje u obliku bespovratnih financijskih sredstava za provođenje prihvatljivih aktivnosti unutar tipa operacije 19.4.1.
Zahtjevi za isplatu / zahtjevi za isplatu predujma mogu se popunjavati i podnositi putem AGRONET-a počevši od 1. ožujka 2017. godine. Prvo obračunsko razdoblje odn. tromjesečje je od 1. prosinca 2016. do 28. veljače 2017. godine. Rok za podnošenje zahtjeva za isplatu za prvo obračunsko razdoblje je do 31. ožujka 2017. godine.
(Opširnije ovdje: Program ruralnog razvoja)
Veleposlanstvo Države Izrael i Osječko-baranjska županija, u suradnji s Israel Export Institute-om i HGK – Županijskom komorom Osijek, organizirali su seminar o poljoprivredi, koji je održan u srijedu, 8. ožujka 2017. godine, u 11 sati u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, Županijska 4, Osijek. Cilj seminara bio je domaće poljoprivredne proizvođače upoznati s primjenom visokorazvijenih i inovativnih agrotehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji.