U petak, 23. IX. 2016. godine, u organizaciji osječke Udruge za kreativni razvoj Slap, LAG-a Baranja i Platforme za ruralni razvoj predvođene HMRR-om, održan je sklopu "Panona-festa 2016." Regionalni forum ruralnog razvoja na temu "Održivom ekonomijom do održivog društva". Forum je održan u dva dana i na dvije lokacije: na području Baranje u Hotelu Lug u Lugu i u Dalju u Znanstveno-kulturnom centru Milutin Milanković.
Prvog dana u Hotelu Lug prisutne su pozdravili domaćini Sonja Vuković, predsjednica Udruge Slap, i dopredsjednik LAG-a Baranja Ivan Doboš, a predsjednica HMRR-a Svjetlana Kasunić svima je poželjela dobrodošlicu, nakon čega je započeo radni dio. Forum je bio podijeljen na tri cjeline: panel 1: "Trendovi i perspektive", panel 2: "Dobra praksa" i "Ruralni divani".
LAG Baranja poziva zainteresirane na Regionalni forum ruralnog razvoja s nazivom "Održivom ekonomijom do održivog društva", koji će se održati u petak, 23. rujna 2016. godine, u Hotelu Lug u Baranji. Forum organizira Udruga za kreativni razvoj Slap u suorganizaciji s LAG-om Baranja te s partnerima HMRR-om i CEDRA-om, a u sklopu "Panona-festa 2016".
Više informacija o sadržaju foruma i o samom događanju možete vidjeti u pozivnici i u detaljnom programu, koji su dostupni na donjim poveznicama.
Molimo da svoje sudjelovanje potvrdite popunjavanjem elektronske prijavnice putem linka koji vam nudimo u pozivu i u programu ili telefonom u Ured LAG-a Baranja na broj (031) 333-813.
Radujemo se vašem odazivu i aktivnom učešću.
U subotu i nedjelju, 17-18. IX. 2016. godine, održani su 18. Ribarski dani u Kopačevu. Ta manifestacija prvobitno je zamišljena kao lokalna fešta koja je imala za cilj okupiti mještane na druženje uz tradicionalne riblje specijalitete, pripremljene s nadaleko poznatom kopačevskom paprikom. Svake je godine, međutim, interes postajao sve veći pa su "Ribarski dani" prerasli u manifestaciju koja preko vikenda u Kopačevo dovede preko 5.000 posjetitelja, dobrim dijelom Osječana, željnih etnoambijenta te mirisa i okusa ribe i drugih baranjskih specijaliteta.
Ove godine manifestaciji se po prvi puta pridružio i bogat i šarolik program pod imenom "Omasti brk u Ribarskoj" u organizaciji udruge "Ekotur" i "Privilegiuma", koji je, osim gastronomskog užitka, posjetiteljima nudio i vrhunsku zabavu u pravom seoskom ambijentu.
U organizaciji zmajevačkog KUD-a "József Attila" i zmajevačke "Udruge za njegovanje običaja Mađara – Surduk" održat će se u baranjskom Zmajevcu u subotu, 1. X. 2016. godine, manifestacija "Vinski maraton", koja počinje u 14 sati, kad svi prijavljeni kreću iz centra sela i svi dobivaju isti broj bonova i obilaze iste podrume.
Cilj "Vinskog maratona" je upoznavanje posjetitelja s običajima i turističkom ponudom Zmajevca. Manifestacija je odlična način za promocije vinskih cesta, a doprinosi i gospodarskom razvoju Općine Kneževi Vinogradi te cijele Baranje.
U utorak, 6. rujna 2016. godine, u Osijeku je održan 2. stručni skup "Hrvatska posebnost u Europskoj Uniji - Autohtoni poljoprivredni i prehrambeni proizvodi". Organizatori skupa bili su Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ministarstvo poljoprivrede i Agronomski i prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Mostaru. Cilj Skupa bio je promidžba hrvatskih autohtonih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te pomoć svima koji idu u njihovu zaštitu.
Uvod
Dekan Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Drago Šubarić pozdravio je prisutne i otvorio 2. stručni skup. Pomoćnik ministra poljoprivrede doc. dr. sc. Zdravko Barać napravio je kratak uvod u Stručni skup i rekao kako autohtoni poljoprivredni i prehrambeni proizvodi imaju iznimnu, dodanu vrijednost i proizvodi su malih serija.
U četvrtak, 1. IX. 2016. godine, održana je u belomanastirskom Etnološkom centru baranjske baštine "radionica kuhanja tradicionalnih jela i priprava zimnice i domaćeg pekmeza" pod imenom "Bakin špajz". Radionicu su organizirali Turistička zajednica Baranje i Grad Beli Manastir u sklopu manifestacije "Jesen u Baranji '16", koja već dugi niz godina okuplja ljubitelje gastronomije, kulture i tradicije.
Posjetitelji su u dvorištu Etnološkog centra imali priliku vidjeti i kušati autohtone proizvode spremljene po tradicionalnoj recepturi. Kuhao se čobanac, pripremalo jelo od dimljene štuke s krumpirom, kuhani kukuruz, pekla rakija – šljivovica u kazanu te pripremali pekmez, ajvar i gužvara. Tradicionalna jela pripremali su OPG-ovi i udruge s područja Grada Belog Manastira i Baranje – OPG Bošnjak, Udruga voćara, vinogradara i vinara Sveti križ Branjin Vrh, Matica umirovljenika Hrvatske – Udruga Beli Manastir te SUŽ "Dukat". Prisutni posjetitelji uživali su u okusu i mirisu tradicionalnih jela i vidjeli kako nastaju proizvodi iz "Bakinog špajza".