Lokalna akcijska grupa Baranja, u suorganizaciji s osječkom Udrugom za kreativni razvoj Slap, 28. siječnja 2016. godine, s početkom u 16 sati, održala je drugi radionički infodan u Uredu LAG-a u Belom Manastiru. Infodan je organiziran u sklopu procesa izrade Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja, a ovog puta odazvalo se četrnaestero zainteresiranih predstavnika gospodarskog i poljoprivrednog sektora te pružatelja turističkih usluga.
Na početku radionice zainteresirani su predstavili svoju projektnu ideju. Neki su došli s formiranim konceptom, dok je nekima bila potrebna mala pomoć pri stvaranju koncepta. Metodologija rada temeljila se na individualnom pristupu te se tako sa svim zainteresiranima radilo jedan na jedan, odnosno sa svima se detaljno prolazilo kroz obrazac za projektne ideje, kako bi i oni sami savladali osnove za ispunjavanje obrasca.
najavili, infodani na tu temu bili su namijenjeni (1) javnom i civilnom te (2) gospodarskom i poljoprivrednom sektoru, kao i pružateljima turističkih usluga, zapravo svima kojima treba stručna pomoć pri izradi projektnih ideja. A projektne ideje prikupljaju se s ciljem izrade baze projektnih ideja, a u svrhu izrade nove Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja za razdoblje 2014. – 2020. godina.
U utorak, 26. I. 2016. godine, s početkom u 16 sati, održan je prvi infodan u Uredu LAG-a Baranja s temom "Kako pripremiti projektnu ideju". Kako smo iLAG Baranja organizira Infodane na temu :
"Kako pripremiti projektnu ideju?"
Pozivaju se svi zainteresirani koji još nisu predali projektnu ideju, a imaju namjeru, da se odazovu na Infodane, tijekom kojih će moći dobiti stručnu pomoću pri izradi projektne ideje.
Infodani će se održati u Uredu LAG-a Baranja na adresi Imre Nagya 2 u Belom Manastiru u sljedećim terminima:
"Baranjski kulen odnedavno je kao izvorni proizvod zaštićen i registriran na razini Europske unije. Cilj je zaštititi i što više drugih slavonsko-baranjskih proizvoda jer se na taj način ostvaruje dodana vrijednost i postiže veća cijena na tržištu, čulo se na dvodnevnoj radionici LAG-a Baranja i Udruge Slap za poljoprivrednike, održanoj u Lugu i Kneževim Vinogradima pod nazivom 'Kako razviti prepoznatljiv baranjski proizvod'."
U petak, 15. siječnja 2016. godine, održana je u Bilju radionica na izradu Lokalne razvojne strategije (LRS) LAG-a Baranja za programsko razdoblje 2014. - 2020. u organizaciji LAG-a Baranja i osječke Udruge za kreativni razvoj Slap te u suorganizaciji s Općinom Bilje. Radionica je održana s početkom u 17 sati u prostorijama Hrvatsko-mađarskog kulturnog centra, a na njoj se okupilo dvadesetak sudionika, uglavnom vlasnika i članova OPG-ova, ali i predstavnika civilnog i gospodarskog sektora.
Na početku radionice sve je prisutne pozdravio donačelnik Općine Bilje Gabor Varga, koji je naglasio važnost dobre suradnje LAG-a i Općine Bilje te predao riječ voditeljici ureda LAG-a Lidiji Dabić.
U sklopu provođenja aktivnosti na izradi Lokalne razvojne strategije (LRS) Baranje za razdoblje 2014. - 2020. godine, Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja i osječka Udruga za kreativni razvoj Slap, u suradnji s Upravom kvalitete hrane i fitosanitarne politike Ministarstva poljoprivrede, organiziraju dvodnevnu radionicu s proizvođačima poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na temu:
"Kako razviti prepoznatljivi baranjski proizvod"
Cilj radionice je poticanje proizvođača poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na uključivanje u sustav kvalitete u svrhu razvoja prepoznatljivih lokalnih proizvoda i uz razvoj partnerstava i poslovnog povezivanja.
Radionica će se održati u dva dana i to:
JAVNI POZIV
za prikupljanje projekata / projektnih ideja za izradu Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja za programsko razdoblje 2014. – 2020. godine
Lokalna akcijska grupa Baranja (u daljnjem tekstu: LAG Baranja) poziva sve zainteresirane tvrtke, obrte, poljoprivredna gospodarstva, zadruge, jedinice lokalne samouprave, javne ustanove i institucije, građane i udruge / organizacije civilnog društva, vjerske zajednice koje se bave humanitarnim radom i društvenim djelatnostima od posebnog interesa za lokalno stanovništvo s područja Baranje da dostave svoje projektne prijedloge i ideje kao doprinos izradi Lokalne razvojne strategije LAG-a Baranja.
Projektni prijedlozi trebaju dati jasan doprinos razvoju Baranje kao cjeline i trebaju biti vezani uz tematska područja: