U subotu, 25. travnja 2015. godine, u belomanastirskoj Velikoj vijećnici održana je redovna izvještajna Skupština Lokalne akcijske grupe Baranja. Nakon što je predsjednik LAG-a Ivan Doboš pozdravio prisutne i otvorio Skupštinu, izabrani su radno predsjedništvo i druga radna tijela Skupštine. Članovima LAG-a i drugim uzvanicima dana je informacija o ostvarenju programa rada te su im predočeni financijski izvještaj i izvještaj Nadzornog odbora za 2014. godinu.
Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja, kao suorganizator Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta (HRP), tijekom trodnevnog događanja organizirala je i održala dva iznimno uspješna i bogata sajma. Prvog dana, u četvrtak, 16. travnja 2015. godine, u sklopu gospodarskog dijela programa u Etnoselu "Baranjski divani" Hotela Patria, održan je sajam na kojemu je predstavljen hrvatski ruralni prostor. Sajam je okupio LAG-ove s područja cijele Hrvatske, koji su se predstavili kroz bogatu i raznovrsnu ponudu autohtone hrane i pića, kroz prikaz tradicijskih običaja i starih zanata te kroz bogatstvo narodnih nošnji i pjesama, ali i kroz prezentaciju uspješnih projekata.
Deklaracija prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta poruka je koju stanovnici ruralnih područja i drugi dionici ruralnog razvoja upućuju donositeljima odluka na europskoj, nacionalnoj i na regionalnim razinama.
Imajući u vidu probleme s kojima su suočena ruralna područja Hrvatske:
Nakon odrađenog Subota, 18. IV. 2015. godine, bio je treći dan Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta (HRP), čije su se aktivnosti uglavnom odvijale u Hotelu Patria u Belom Manastiru. prvog i drugog dana, treći dan bio je predviđen za prezentaciju rezultata terenskih radionica, iznošenje zaključaka i usvajanje Deklaracije Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta te za konferenciju za medije. Istovremeno se na središnjem belomanastirskom Trgu slobode održavao Proljetni sajam vina i turizma s gastronomskom ponudom Baranje i s grahom za sve goste.
Jesu li organizatori Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta dobili odgovor na pitanje "Kako zadržati mlade na ruralnom području?" Predsjednica HMRR-a Višnja Jelić Mück ovako je odgovorila na to pitanje:
Nakon odrađenog Petak, 17. IV. 2015. godine, bio je drugi dan Prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta (HRP), čije su se aktivnosti uglavnom odvijale u Hotelu Patria u Belom Manastiru. prvog dana, drugi dan započeo je uvodom u tematske radionice (9-10 sati) i razgovorom s predstavnicima ministarstava, EU-parlamentarcima i članovima Europskog socijalnog i gospodarskog odbora (EGSO; 10-12), a nastavio se tematskim terenskim radionicama na osam lokacija u Baranji i Slavoniji (12-18:30).
U četvrtak, 16. IV. 2015. godine, u belomanastirskom Hotelu Patria počeo je Prvi Hrvatski ruralni parlament (HRP). Domaćin je bila Osječko-baranjska županija, organizatori su bili Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR), osječka Udruga za kreativni razvoj Slap, Grad Beli Manastir i Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja. Na HRP-u je sudjelovalo preko 200 sudionika iz različitih krajeva Hrvatske, ali i susjednih zemalja (BiH, Slovenije i Srbije) i Europske Unije.
Na uvodnoj, plenarnoj sjednici HRP-a pod nazivom "Ruralni divani" govorili su: Višnja Jelić Mück, predsjednica HMRR-a ("Ciljevi Hrvatskog ruralnog parlamenta"), belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš ("Zašto Baranja?"), osječko-baranjski župan Vladimir Šišljagić ("Dobrodošli u Osječko-baranjsku županiju"), izaslanik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO) Staffan Nilsson, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Domagoj Hajduković, predsjednica Udruge za kreativni razvoj Slap Sonja Vuković ("Uvod u rad HRP-a") te Dane Pejnović, profesor ruralne geografije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, i Maja Štambuk, ruralna sociologinja sa Instituta Ivo Pilar ("Slika ruralne Hrvatske").