Hrvatska mreža za ruralni razvoj – HMRR raspisuje natječaj za odabir najboljih praktičnih primjera zapošljavanja mladih (primjera dobre prakse) u ruralnom području.
Natječaj se raspisuje u dvije kategorije:
Kategorija 1: Inovativni projekt koji je omogućio zapošljavanje mladih u ruralnom području (projekti koji osiguravaju zaposlenost osoba dobne skupine do 35 godina na ruralnom području)
Kategorija 2: Ideja za zapošljavanje mladih u ruralnom prostoru
Na natječaj se mogu javiti fizičke i pravne osobe. Ocjenu prijavljenih projekata i izbor najboljih provest će nezavisni ocjenjivački sud. Tri najbolja projekta iz svake kategorije bit će predstavljena, a prvoplasiranim projektima za doprinos zapošljavanju mladih u ruralnom prostoru dodijelit će sa nagrada na prvom Hrvatskom ruralnom parlamentu u Baranji, 16. travnja 2015.
Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR) od 16. do 18. travnja 2015. godine priređuje Prvi Hrvatski ruralni parlament (HRP) u Baranji. Cilj nacionalnog ruralnog parlamenta je čuti i uvažiti glas ruralnih zajednica. Ruralni parlamenti europskih zemalja postaju istinski izraz participativne demokracije. Na ruralnom parlamentu stanovnici ruralnih područja imaju priliku utjecati na politiku i provedbu ruralnog razvoja te jačati veze i partnerstva. Ruralni parlament namijenjen je dionicima ruralnog razvoja iz svih sektora i na svim razinama.
Provedba operacije 7.1.1.
"Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj jedinica lokalne samouprave"
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je u "Narodnim novinama" 25/15, od 6. ožujka 2015. godine, Natječaj za provedbu podmjere 7.1. "Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj općina i sela u ruralnim područjima i njihovih temeljnih usluga te planova zaštite i upravljanja koji se odnose na lokalitete Natura 2000 i druga područja visoke prirodne vrijednosti" – provedba operacije 7.1.1. "Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj jedinica lokalne samouprave".
Prihvatljivi korisnici su općine i gradovi s najviše 10.000 stanovnika, a koji udovoljavaju uvjetima i kriterijima propisanim Pravilnikom i ovim natječajem. Prihvatljiva ulaganja su: a) izrada ili izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja općine ili grada, b) izrada ili izmjena i dopuna Strateškog razvojnog programa općine ili grada, c) izrada ili izmjena i dopuna Strateških planova razvoja pojedinih gospodarskih sektora na području općine / grada koji je korisnik.
Udruženje "Baranja" iz Luga u suradnji s LAG-om Baranja, Socijalnopoduzetničkom zadrugom (SPZ) "Ruke" i Osječko-baranjskom županijom (Odjel za poljoprivredu) organizira sastanak s proizvođačima mljevene začinske paprike, a s ciljem osnivanja Udruge proizvođača začinske paprike.
Pozvani su svi zainteresirani proizvođači da u ponedjeljak, 16. III. 2015. godine dođu u Lug u 17 sati na adresu Ulica Petefi Šandora 64 (Hotel Lug). Sastanku će nazočiti i predstavnici Poljoprivrednog fakulteta iz Osijeka.
Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja i Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije (OBŽ), u suradnji s Općinom Draž, organizirali su stručnu radionicu vezanu za natječaje iz Podmjere 4.1. – Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva i Podmjere 4.2. – Potpora za ulaganja u preradu, marketing i / ili razvoj poljoprivrednih proizvoda iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. Cilj radionice bio je upoznati poljoprivredne proizvođače i sve ostale potencijalne korisnike s mogućnostima potpora iz Mjere 4. tog programa.
Radionica je održana u utorak, 10. ožujka 2015. godine, s početkom u 12 sati, u Društvenom domu u Gajiću za naselja s područja Općine Draž. Na početku radionice načelnik Općine Draž Stipan Šašlin pozdravio je nazočne i naveo kako Općina Draž podržava organizaciju takvih radionica te će se zalagati za zadržavanje stanovništva na području općine, posebice mladih.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju 6. ožujka 2015. godine objavila je natječaj za provedbu podmjere 7.1. "Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj općina i sela u ruralnim područjima i njihovih temeljnih usluga te planova zaštite i upravljanja koji se odnose na lokalitete Natura 2000 i druga područja visoke prirodne vrijednosti" – provedba operacije 7.1.1. "Sastavljanje i ažuriranje planova za razvoj jedinica lokalne samouprave".
Prihvatljivi korisnici u smislu ovog natječaja su općine i gradovi s najviše 10.000 stanovnika. Prihvatljiva ulaganja su izrada ili izmjena i dopuna prostornog plana uređenja općine ili grada, zatim izrada ili izmjena i dopuna strateškog razvojnog programa općine ili grada te izrada ili izmjena i dopuna strateških planova razvoja pojedinih gospodarskih sektora na području općine / grada koji je korisnik. Sredstva javne potpore iznose ukupno 21.000.000,00 kuna, a intenzitet javne potpore po projektu iznosi do 100 posto od ukupnih prihvatljivih troškova.
Domaći slavonsko-baranjski proizvodi: kobasice, kuleni, šunke, slanine, čvarci, sirevi, vino i rakija doslovno su razgrabljeni u malenom i pitoresknom mjestu u unutrašnjosti Istre Svetom Petru u Šumi. Ondje se, naime, održala jedinstvena i zanimljiva dvodnevna manifestacija "S klobasicom u EU".
Riječ je o međunarodnom sajmu kobasice i kobasičarskih proizvoda, koji se održava treću godinu zaredom u organizaciji Općine i uz pokroviteljstvo Istarske županije, a već sada privlači velik broj gostiju iz Hrvatske i susjednih zemalja, ponajprije Italije i Slovenije. Školsku sportsku dvoranu i središnji mjesni trg, pred drevnim pavlinskim samostanom, gdje su se odvijale sajamske aktivnosti, tijekom vikenda okupiralo je deset tisuća domaćih i stranih posjetitelja.