(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U subotu i nedjelju, 28. i 29. studenoga 2015. godine, Lokalna akciona grupa (LAG) Fruška gora - Dunav organizirala je Konferenciju "LEADER 2" na Fruškoj gori, u Hotelu Norcev, smještenom na lokalitetu Iriški venac, udaljenom 20 km od Novog Sada. Na konferenciju su bili pozvani i predstavnici LAG-a Baranja, s tim što se od njih očekivalo aktivno uključenje u rad.
Konferenciju je otvorio Aleksandar Žderić, predsjednik LAG-a Fruška gora – Dunav, koji je poželio dobrodošlicu svim sudionicima te najavio potpisivanje preliminarnog Protokola o suradnji između LAG-a Baranja i LAG-a Fruška gora - Dunav te sporazuma između LAG-a Fruška gora - Dunav i Regionalne razvojne agencije Srem.
U srijedu, 25. studenog 2015. godine, u poslijepodnevnim satima, održana je još jedna radionica na temu izrade Lokalne razvojne strategije (LRS) LAG-a Baranja za razdoblje 2014. - 2020. godina. Radionicu su organizirali LAG Baranja, Udruga za kreativni razvoj Slap i Grad Beli Manastir, održana je u Uredu LAG-a Baranja, a na njoj se kupilo dvadesetak sudionika: predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora.
Predrag Stojanović, zamjenik gradonačelnika Belog Manastira, na početku radionice pozdravio je sve prisutne i pojasnio ulogu Grada i svih baranjskih općina u izradi strategije LAG-a:
U srijedu, 25. studenog 2015. godine, održana je druga po redu radionica na temu izrade Lokalne razvojne (LRS) strategije LAG-a Baranja za razdoblje 2014. - 2020. Radionicu su organizirali LAG Baranja, Udruga za kreativni razvoj Slap i Općina Jagodnjak, gdje je radionica i održana, a okupilo se petnaestak sudionika: predstavnika javnog, gospodarskog i civilnog sektora.
Uvodnu riječ dao je načelnik Općine Jagodnjak Anđelko Balaban, koji je istaknuo važnost aktivnog sudjelovanja svih dionika Općine u kreiranju strategije.
Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja, u suradnji s Općinom Popovac i Udrugom za kreativni razvoj Slap iz Osijeka, organizirala je 24. studenoga 2015. godine u Domu kulture u Popovcu radionicu za izradu Lokalne razvojne strategije (LRS) LAG-a Baranja. Cilj radionice bio je prikupljanje informacija, mišljenja, prijedloga i sugestija od ključnih dionika u svrhu izrade LRS LAG-a Baranja koja će zadovoljiti razvojne potrebe Baranje i njezinih stanovnika.
Lokalna akcijska grupa Baranja u petak, 20. studenoga 2015. godine, organizirala je radni sastanak na temu "Predstavljanje prve Etične banke u Republici Hrvatskoj".
Cilj aktivnosti bio je pružiti informacije o osnivanju prve Etične banke u Republici Hrvatskoj i mogućnostima za financiranje manjih projekata kroz članstvo u Etičnoj banci. Na sastanku su, pored predstavnika iz Zadruge za etično financiranje i LAG-a Baranja, sudjelovali predstavnici Grada Belog Manastira, općina Darda, Draž, Jagodnjak, Kneževi Vinogradi, Petlovac i Popovac te predstavnici Poduzetničkog centra Grada Belog Manastira.
U petak, 20. XI. 2015. godine, u Hotelu Osijek, Hrvatska zajednica računovođa i financijskih djelatnika (RIF) organizirala je seminar za neprofitne organizacije pod nazivom "Popunjavanje upitnika za samoprocjenu sustava financijskog upravljanja i kontrola, računovodstvene i porezne pripreme za 2015. godinu i druge aktualnosti za neprofitne organizacije". Uime LAG-a Baranja i Mirovne grupe Oaza na seminaru je bila projekt-koordinatorica Vesna Nedić
Lokalna akcijska grupa Baranja, u suradnji s Regionalnom razvojnom agencijom Slavonije i Baranje, organizirala je u utorak, 17. studenoga 2015. godine, s početkom u 13 sati, radionicu na temu "Potpora mladim poljoprivrednicima i potpore za ulaganja u nepoljoprivredne djelatnost". Cilj radionice bio je informiranje ključnih dionika i šire javnosti o mogućnostima financiranja projekata mikro i malih poljoprivrednih gospodarstava sredstvima iz Mjere 6. "Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske 2014. - 2020."
Predavač na radionici bio je Slavko Tušek, voditelj projekta i stručni savjetnik za financije u RRA Slavonije i Baranje. On je, kroz svoje prezentacije, detaljno izvijestio prisutne o tome tko su potencijalni korisnici projekata, za koje se sve namjene mogu dobiti sredstva te koje je uvjete potrebno ispuniti za odobravanje projekata iz Podmjere 6.2. "Potpora ulaganja u pokretanje nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnom području" i Podmjere 6.4. "Ulaganje u razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti u ruralnim područjima".
Lokalna akcijska grupa Baranja najavljuje radni sastanak na kojem će biti prezentirane nove mogućnosti za financiranje i predfinanciranje malih projekata. Sastanak će se održati u petak, 20. studenoga 2015.godine, s početkom u 12:00 sati, u Uredu LAG-a Baranja, Ulica Imre Nagya 2 u Belom Manastiru.
Za sastanak se predlaže sljedeći dnevni red:
Dolazak na sastanak treba potvrditi e-mailom na adresu lag-baranja@gmail.com ili telefonom na broj 031-333-813 osobama za kontakt u Uredu LAG-a Baranja Lidiji Dabić i Manuelu Mucaku.
Turistička zajednica Baranje partner je Gradu Belom Manastiru na projektu "Etnološki centar baranjske baštine", koji financira Europska Unija iz "Operativnog programa Regionalna konkurentnost 2007.-2013. Shema dodjele bespovratnih sredstava za poslovnu infrastrukturu". Cilj projekta je očuvanje etnološkog blaga Baranje kroz stvaranje nove turističke ponude i poticanje razvoja kulturnog turizma.
Kako bi na što bolji način predstavili rad budućeg Etnološkog centra baranjske baštine, kao i samu ulogu turističkih dionika u njegovom radu, Turistička zajednica Baranje organizira osam radionica podijeljenih u dva modula. Prvi modul namijenjen je etnoudrugama i turističkim djelatnicima, a drugi ponuđačima turističkih usluga, proizvođačima autohtonih proizvoda te djelatnicima u turizmu.
ovdje) (Fotoalbum se može vidjeti
Prvog vikenda u mjesecu studenom 2015. godine Lokalnu akcijsku grupu (LAG) Baranja posjetilo je dvanaest gostiju iz LAG-a Fruška gora - Dunav (LAG FGD) iz Republike Srbije, koji su u Baranju stigli u petak, 6. studenog, a zadržali se do subote, 7. studenog. Tema susreta bili su projekti suradnje, a kako je riječ o vrlo sličnim LAG-ovima, ideja za suradnju nije nedostajalo.
Prvoga dana susreta, u Uredu LAG-a Baranja, predstavnici oba LAG-a razmjenjivali su svoja iskustva, a tema o kojoj je bilo najviše riječi bazirala se na projektima suradnje dvaju LAG-ova u predstojećem programskom razdoblju, koji će biti implementirani u Lokalnu razvojnu/CLLD strategiju (LRS) LAG-a Baranja za razdoblje 2014. – 2020. godina. Voditeljica Ureda Lidija Dabić i stručni suradnik Manuel Mucak iznijeli su svoja iskustva iz provedbe Mjere 202 iz IPARD-programa, kao i iskustva na pripremi i provedbi izrade LRS.