da će se prvi Hrvatski ruralni parlament održati u Baranji 17-19. travnja 2015. Županija će biti domaćin skupa. Plenarni dio održat će se u Belom Manastiru, a tematski sastanci i radionice na različitim lokacijama u Baranji. Program skupa povezat će se s programom tradicionalne županijske manifestacije "Dani vina i turizma".
Na sastanku održanom u Osijeku 30. rujna 2014. godine predstavnici Hrvatske mreže za ruralni razvoj (HMRR) i Željko Kraljičak, dožupan Osječko-baranjske županije, dogovorili suHMRR su zastupali predstavnici Upravnog odbora i lokalnih članova: Lidija Dabić, Ivan Doboš, Višnja Jelić Mück i Marina Koprivnjak. Pridružio im se i Vedran Marić iz Hrvatske mreže mladih poljoprivrednika, s kojom je dogovorena suradnja u pripremi Ruralnog parlamenta.
U ponedjeljak, 29. IX. 2014. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, Mirovna grupa Oaza organizirala je javnu tribinu na temu "Zagovaranje za pravedniji i humaniji odnos prema starosti i starenju". Predavači su bili Vlado Grujić iz Belog Manastira, diplomirani socijalni radnik, zaposlen u Domu za starije i nemoćne osobe Beli Manastir, i Jasna Petrović iz Kneževih Vinograda, dugogodišnja aktivistica na polju pružanja socijalnih usluga starijim i nemoćnim osobama, zaposlena u Udruženju "Baranja" iz Luga i dopredsjednica LAG-a Baranja.
Četrdesetak prisutnih osoba, među kojima je bila i voditeljica Ureda LAG-a Baranja Lidija Dabić, imalo je priliku poslušati kratku retrospektivu razvoja brige o starim osobama od starog vijeka, preko srednjeg, sve do modernog doba. Iz izlaganja Vlade Grujića dalo se iščitati da je starost nekada bila poštovana, da je brigu o starim osobama vodila porodica, potom crkva i na kraju vremenske lente to preuzima država. Naglašeno je da se u taj obiman posao mnogo ulaže, a ne ostvaruje ni povrat sredstava, a kamoli profit, što je razlog da se od domova za stariju populaciju, koji su preskupi za društvo, ide ka deinstitucionalizaciji i procesu privatizacije.
U sklopu manifestacije RIBAfest i u suradnji s Udrugom računalnih korisnika e-Baranja Grabovac i Udrugom mladih Grabovac "Okret za pokret", Lokalna akcijska grupa Baranja organizirala je u prostorijama Dobrovoljnog vatrogasnog društva Grabovac 27. rujna 2014. godine okrugli stol na temu "Doprinos mladih u razvoju ruralne zajednice".
Okrugli stol je organiziran s ciljem razmjene i razrade ideja koje se odnose na aktivizam mladih u svrhu zapošljavanja i samozapošljavanja pod okriljem ruralnog razvoja te na tendenciju skupina mladih da ostanu živjeti u ruralnim područjima i biti aktivni promotori ruralnog razvoja. Uz dvije već spomenute udruge, na okruglom stolu sudjelovale su još Baranjska udruga rekreativnih pustolova iz Belog Manastira, osječka udruga "Srce Slavonije i Baranje" te gosti iz Osijeka, Beograda i Travnika.
Gransu, s čijim je radom i principima funkcioniranja goste iz Hrvatske upoznao Silviere Bru.
Predstavnici LAG-a Baranja Lidija Dabić, Ana Lazić i Rade Radivojević bili su sudionici studijskog putovanja u južnu Francusku, koje je organizirala Virovitičko-podravska županija u periodu od 22. do 27. rujna 2014. godine. Teme studijskog putovanja bile su: projekt zaštite izvornosti slavonskog meda kroz primjere dobre prakse iz Francuske, prezentacija regionalnog marketinga i francuskog tržišta meda te razvitak zadrugarstva kroz primjere pčelarske zadruge uZatim je uslijedio posjet plantažama voća i voćarskoj zadruzi te pčelinjim farmama na privatnom imanju Xaviera Rouxa u mjestu Méjannes-lès-Alès. Organiziran je i posjet te sastanak u razvojnoj agenciji Alès-en-Cévennes, odnosno tehnološkom parku Myriapole, gdje su predsjednik IGP-a Miel des Cévennes Sven Jordy te Anne Bearube, koordinatorica za kontrolu zaštite izvornosti meda u francuskoj regiji Languedoc-Roussillon, upoznali prisutne s problemima i rješenjima tijekom provedbe zaštite izvornosti sevenskog meda (Cévennes je planinsko gorje u francuskom Središnjem masivu).
U sklopu manifestacije "Jesen u Baranji" i u suradnji s Turističkom zajednicom Baranje i Gradom Belim Manastirom, Lokalna akcijska grupa Baranja organizirala je 27. rujna 2014. godine na belomanastirskom Trgu slobode tematski sajam pod nazivom "Jabuka, kraljica jeseni". Cilj organiziranja sajma bio je promoviranje LAG-a Baranja te lokalnih proizvođača jabuka i proizvoda od jabuka kroz poticanje svijesti stanovništva LAG-područja o značaju izvornih lokalnih proizvoda za razvoj ruralnih sredina.
Osim proizvođača jabuka, na sajmu su izlagali i proizvođači domaće zimnice, meda, pletenih korpi, suvenira te ostalih rukotvorina. Vrhunac događanja bilo je spremanje "najduže štrudle s jabukama", koju su sudionicima i posjetiteljima sajma dijelili LAG-ovi volonteri. Uz navedene aktivnosti, provedena je – u organizaciji Savjeta mladih Grada Belog Manastira i udruge "Skok-klub – športska rekreacija i ples" – humanitarna akcija prikupljanja sredstava za liječenje oboljelog djeteta.
U sklopu manifestacije "Jesen u Baranji" i u suradnji s Turističkom zajednicom Baranje i Gradom Belim Manastirom, Lokalna akcijska grupa Baranja organizirala je 26. rujna 2014. godine prijepodne tematsku radionicu za djecu predškolskog i školskog uzrasta na temu "Jabuka, kraljica jeseni". Cilj radionice bio je promoviranje LAG-a Baranja kroz poticanje svijesti djece i stanovništva LAG-područja o značaju izvornih lokalnih proizvoda za razvoj ruralnih sredina.
Na stotine vrtićaraca i učenika belomanastirske Osnovne škole "Dr. Franjo Tuđman" izrađivali su oblike i slike na temu jabuka te prikazali plesove i igre pred okupljenim mnoštvom. Učenici iz Učeničke zadruge Mravci-znalci ukrasili su pozornicu slikama na temu jabuke, nakon čega su djeca izvela plesnu priredbu.
U utorak, 23. IX. 2014. godine, s početkom u 9 sati, u belomanastirskom Hotelu Patria održana je edukacija na temu "Kako unaprijediti standarde kvalitete pružanja socijalnih usluga starijim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira". Ta edukacija jedna je od aktivnosti projekta "Unapređenje pružanja socijalnih usluga starijim i nemoćnim osobama Grada Belog Manastira", koji "Oaza" provodi u partnerstvu s Gradom Belim Manastirom.
Na edukaciju je bilo 15 sudionika iz nevladinih organizacija (Mirovne grupe Oaza, Ženske udruge "Izvor" iz Tenje, Udruženja "Baranja" iz Luga i OGI-ja iz Osijeka) te iz Doma za starije i nemoćne osobe "Baranjsko sunce", Grada Belog Manastira i belomanastirskog Centra za socijalnu skrb. Među sudionicima bio je i Branko Vorkapić ispred partnerske organizacije ASB.
(Fotoalbumi se mogu vidjeti ovdje, ovdje i ovdje)
Osječka Udruga za kreativni razvoj "Slap" organizirala je u petak i subotu, 19. i 20. IX. 2014. godine, "Panona-fest 2014" s bogatim programom. O edukativno-kreativnoj radionici "Panona – kreativni inkubator 2014" već smo objavili članak ovdje pa nam preostaje da opišemo i subotnja događanja, na kojima je bila i Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja.
Za subotu je bilo predviđeno da zainteresirani građani prijepodne kanuima, biciklima i pješice krenu iz Osijeka te da preko Aljmaša poslijepodne stignu u Erdut. Sudionicima su bile osigurane majice, ručak, osvježenje na rutama i povratak kući autobusom iz Erduta. Planovi se nisu u potpunosti ostvarili jer je vožnja kanuima zabranjena zbog visokog vodostaja Drave, a ni vrijeme – koje je stalno prijetilo kišom – nije išlo na ruku ostalim učesnicima. Ipak, u Erdut je stigla ekipa upornih pješaka i biciklista.
U sklopu manifestacije "Jesen u Baranji '14", koja se u Belom Manastiru održava od 20. do 27. rujna 2014. godine, Lokalna akcijska grupa Baranja, Turistička zajednica Baranje i Grad Beli Manastir organiziraju tematsku radionicu za djecu predškolskog i školskog uzrasta te tematski sajam pod nazivom "Jabuka, kraljica jeseni".
Cilj događanja je promoviranje LAG-a Baranja i lokalnih proizvođača kroz poticanje svijesti djece i stanovništva LAG-ovog područja o značaju izvornih lokalnih proizvoda za razvoj ruralnih sredina.
U petak, 19. IX. 2014. godine, s početkom u 10 sati, u Centru za održivi ruralni razvoj u Erdutu održana je edukativno-kreativna radionica "Panona – kreativni inkubator 2014". Radionicu je, kao dio manifestacije "Panona-fest 2014", organizirala Udruga za kreativni razvoj "Slap" iz Osijeka u suradnji s Hrvatskim društvom kulturnog turizma (CroCulTour).
Cilj radionice bio je okupiti osobe iz javnog, privatnog i civilnog sektora te umrežiti dionike kulturno-kreativnih industrija s članovima akademske zajednice, odnosno s marketinškim i menadžmentskim stručnjacima, te s investicijskim i projektnim savjetnicima. Na taj način želi se na jedan inovativan način pristupiti kreiranju ponude kulturnog turizma / arheoturizma. Nema sumnje da i Baranja ima što ponuditi u takvim vrstama turizma.
Radionicu je kao moderatorica vodila Jasenka Ricl, predsjednica Hrvatskog društva kulturnog turizma.