Andrea Vugrinović, direktorica poduzeća Superna d.o.o. iz Čakovca. U okviru tog projekta provodit će s e aktivnosti koje za cilj imaju izradu kvalitetnih dokumenata vezanih uz razvoj ljudskih potencijala Osječko-baranjske županije (OBŽ).
U utorak, 29. travnja 2014. godine, u poslovnom centru Oculus u Osijeku održan je seminar "Efikasan rad Lokalnog partnerstva za zapošljavanje". Seminar je organizirao Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Osijek u sklopu projekta Partner-net, a držala ga jeNa seminaru su iz Baranje bili: Ana Lazić (LAG Baranja), Zoran Kranjčec (Grad Beli Manastir), Vesna Nedić ("Oaza") i Jasna Petrović (Udruženje "Baranja"). Od svih sudionika očekuje se da i dalje sudjeluju u seminarima i edukacijama te u izradi spomenutih strateških dokumenata.
(Članak o istoj temi u "Agroglasu" pročitajte ovdje)
Institut za tlo i očuvanje zemljišta, Agencija za poljoprivredno zemljište Osijek i Institut za ratarstvo i povrtlarstvo Novi Sad nositelji su projekta "Poljoprivreda u suradnji s prirodom – Chain" iz prekograničnog programa suradnje Hrvatska-Srbija 2007.-2013. Opći cilj projekta je doprinijeti razvoju zaštite okoliša upravljanjem rizicima onečišćenja iz poljoprivredne proizvodnje u pograničnom području Podunavlja. Ciljane skupine su poljoprivredni proizvođači iz pograničnog područja, a krajnji korisnici pogranične jedinice lokalne samouprave, poljoprivredni proizvođači iz pograničnog područja, institucije zadužene za poljoprivredu i vodno gospodarstvo te institucije zadužene za zaštitu prirodnih vrijednosti.
U petak, 25. travnja 2014. godine, u Agenciji za poljoprivredno zemljište u Osijeku organiziran je seminar za poljoprivredne proizvođače s ciljem informiranja o novostima u EU / HR zakonodavstvu te obvezama institucija i poljoprivrednih proizvođača. Interes poljoprivrednih proizvođača za tu tematiku bio je značajan i tražila se stolica više.
Na seminaru su obrađene tri teme:
U srijedu, 23. travnja 2014. godine, u sklopu aktivnosti Turističke zajednice Baranje "Uskrs u Baranji", u Međimurskom domu u Kozarcu održano je predavanje "Primjena LEADER-pristupa u sklopu Programa za ruralni razvoj 2014.-2020". Predavanje je organizirao LAG Baranja, a održao ga je mr. sc. Stanko Dabić.
Okupljeni predstavnici lokalnih malih i srednjih poljoprivrednih proizvođača te udrugā pokazali su veliko zanimanje za ono što im LAG može ponuditi u idućem srednjoročnom razdoblju. Tijekom predavanja naglašeno je da će LAG Baranja u idućem proračunskom razdoblju biti angažiran na izradi nove lokalne razvojne strategije 2014.-2020. godina i pozvao sve zainteresirane da se uključe u njezinu izradu. U idućem proračunskom razdoblju, kad se ponovno stekne status certificiranog LAG-a, LAG Baranja imat će na raspolaganju fond sredstava u iznosu do 5 milijuna eura iz kojeg će se moći financirati mali projekti.
zapaljena je – u organizaciji Udruge oženjenih muškaraca – podružnica Kozarac – 15-ak metara visoka vatra – vuzmenka.
U subotu, 19. travnja 2014. godine, od 17 do 20 sati, u sklopu aktivnosti Turističke zajednice Baranje "Uskrs u Baranji", u baranjskom selu KozarcuVuzmenka je stari međimurski običaj paljenja krijesa na Veliku subotu. Svrha paljenja vuzmenke u Kozarcu, čiji stanovnici velikom većinom porijeklo vuku iz Međimurja, očuvanje je tog običaj njihovih očeva i djedova. Paljenju najveće baranjske vatre prethodila je nenatjecateljska fišijada, na koju se odazvalo 45 kuhara sa svojim gostima.
Osim mjesnih udruga, u organiziranje vuzmenke aktivno su se uključile Lokalna akcijska grupa Baranja i Općina Čeminac, koje su uvidjele važnost očuvanja starih običaja.
Turistička zajednica Baranje, karanačka "Baranjska kuća" i LAG Baranja organizirali su u nedjelju, 13. travnja 2014. godine, "Proljetni vašar u Karancu", ove godine u sklopu "Uskrsa u Baranji". Vašar je tradicionalna manifestacija, koja se održava već punih sedma godine, pri čemu se stalno povećava broj izlagača i posjetitelja. Cilj Vašara je promocija i povećanje prodaje lokalnih proizvođača, obrta i tradicijskih zanata te obogaćivanje turističke ponude etnosela Karanac i Baranje kao cjeline.
Na Vašaru u Karancu okupio se veliki broj izlagača, koji su mnogobrojnim posjetiteljima pokazali i ponudili na prodaju svoje proizvode. U sklopu Vašara održan je tradicionalni izbor za najtežu tablu slanine te natjecanje u kuhanju krumpira na 100 načina. LAG Baranja je u prostorijama Seljačkog domaćinstva "Tri mudraca" u Karancu održao predavanje "Lokalni sajmovi – prilika za prodaju lokalnih proizvoda".
Približno 56 kilograma teška slanina, napravljena u domaćinstvu Matije Markovića iz Baranjskog Petrovog Sela, najteži je primjerak izvagan na sedmom zaredom karanačkom Proljetnom vašaru, koji su u nedjelju, 13. IV. 2014. godine, organizirali "Baranjska kuća" i TZ Baranje. Slaninski primjerak petaračkog bravca samo je jedan od niza rekorda jučer održanog Vašara. Rekordan je bio i broj izlagača, koji su svoje autohtone proizvode izlagali na 50-ak štandova, razmještenih diljem karanačke poljane, na mjestu na kojem se u tom etnoselu desetljećima održavaju kirbaji.
- Ovako velik broj izlagača još je jedan dokaz da Baranja i Karanac imaju turističkih potencijala blisko vezanih uz autohtonu gastroponudu – riječi su Vlade Škrobe – Baje, vlasnika "Baranjske kuće", koji nije obranio prošlogodišnji slaninski rekord težak 33 kilograma. Njegove tri table težile su po 15-ak kilograma pa je 500 kuna vrijedna nagrada završila u Petardi. Kuhao se u Karancu i krumpir na sto načina. Iako odziv kuhara nije bio respektabilan, djelo majstora kotlića kneževovinogradskih "Jurinih dvora" ostat će dugo u pamćenju. Osim krumpira, u kotlić je ukomponirao svinjske nogice, kobasice, divljač, slaninu, 18 začina i noklice.
Lokalnu akcijsku grupu (LAG) Baranja u subotu, 12. travnja 2014. godine, a u sklopu svog studijskog putovanja u Mađarsku i Hrvatsku, posjetili su predstavnici LAG-a "Carska bara", Turističkog društva "Belo blato" i Udruženja građana "Eko talas" iz Tomaševca pokraj Zrenjanina (Srbija). Članovi LAG-a "Carska bara" najviše su se zanimali za povijest LAG-a Baranja, upravljačku strukturu, izradu strategije, prioritete i mjere u strategiji, iskustva u natječaju za LAG-ove u Hrvatskoj, primjere dobre prakse s područja LAG-a Baranja i podatke o razvoju agroturizma u Baranji.
Goste je dočekao i pozdravio Ivan Doboš, predsjednik LAG-a Baranja i gradonačelnik Grada Belog Manastira, koji je svima zaželio dobrodošlicu i predstavio u kratkim crtama LAG Baranja. Doboš je predstavio i svoje najbliže suradnice Jasnu Petrović i Anu Lazić, potpredsjednice LAG-a, te Lidiju Dabić, voditeljicu Ureda LAG-a Baranja, i Stanka Dabića, stručnog suradnika. Ispred gostiju, nazočnima se obratio Ištvan Požar, koji je ukratko predstavio LAG "Carska bara" i Udruženja građana "Eko talas". LAG "Carska bara" dobio je naziv po parku prirode "Carska bara", koji je jako sličan baranjskom Kopačkom ritu.
U subotu, 12. IV. 2014. godine, na belomanastirskom Trgu slobode održani su šesti po redu Dani vina i turizma. Manifestaciju su otvorili gradonačelnik Belog Manastira Ivan Doboš i župan osječko-baranjski Vladimir Šišljagić.
- Hvala Županiji što nam je pomogla pribaviti potrebna sredstva iz raznih EU-fondova kako bismo turizam podigli na jednu višu razinu, rekao je Doboš.
- Baranja se ima čime ponositi i zato smo i započeli ovu manifestaciju u Belom Manastiru, a nastavit ćemo je u Đakovu, Našicama, Osijeku i Erdutu. Sredstva iz EU-fondova uložena su u 12 vinskih cesta, a osam ih je u Baranji. Otvoren je i Vinski muzej, koji se nalazi u Zmajevcu, rekao je župan Šišljagić.
U sklopu uskrsnih aktivnosti "Uskrs u Baranji", LAG Baranja, karanačka "Baranjska kuća" i Turistička zajednica Baranje organiziraju u nedjelju, 13. travnja 2014. godine, "Proljetni vašar u Karancu", tradicionalnu manifestaciju, koja se održava već sedam godina, pri čemu se stalno povećava broj izlagača i posjetitelja.
Cilj događanja je promocija i povećanje prodaje lokalnih proizvoda malih proizvođača, obrta i tradicijskih zanata na lokalnim sajmovima te obogaćivanje turističke ponude etnosela Karanac i Baranje kao cjeline.
LAG Baranja u sklopu Vašara organizira predavanje na temu:
"Lokalni sajmovi prilika za prodaju lokalnih proizvoda"
Slušatelji predavanja upoznat će se s "Politikom ruralnog razvoja RH 2014.-2020. godine" vezano uz pružanje potpora za organiziranje kratkih lanaca prodaje lokalnih proizvoda, a Udruženje "Baranja" iz Luga predstavit će svoj projekt "Baranjski vrtovi".
Program Proljetnog vašara u Karancu: