(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
Buše u Baranji", za članove Učeničke zadruge "Mravci znalci" iz belomanastirske Osnovne škole "Dr. Franjo Tuđman" u prostorijama LAG-a Baranja održano je predavanje i organizirana likovna radionica na temu "Mašta i tradicija". Predavanje i radionicu, na kojoj je sudjelovalo petnaestak djece od 10 do 13 godina, održao je doc. art. Stanislav Marijanović, koji je rođen u Tomislavgradu, a odrastao u Baranji.
U petak, 28. veljače 2014. godine, a u sklopu manifestacije "Predavanje je bilo koncipirano na taj način da se kroz razgovor – uz pomoć slikovnice "Dobroćudna čudovišta Hrvatske 2 : čudopis i putopis kontinentalne Hrvatske" – objašnjava, ilustrira i osvještava uloga mašte u pojedinim oblicima naše tradicijske kulture, posebice u ritualu i maskama bušā. Iz knjige su korišteni tekstovi i ilustracije koji se odnose na Baranju i tradiciju šokačkog življa regije.
Dragi Mravci,
LAG Baranja, Turistička zajednica i Učenička zadruga „Mravci znalci“ OŠ. Dr. Franjo Tuđman u sklopu manifestacije Buše u Baranji, organiziraju za Vas 28. veljače 2014. godine predavanje i likovnu radionicu na temu „Mašta i tradicija“. Radionicu će održati doc. art Stanislav Marijanović. U sklopu radionice bit će predstavljena knjiga „Dobročudna čudovišta Hrvatske 2" (čudopis i putopis kontinentalne Hrvatske).
Cilj radionice je osvještavanje uloge mašte u pojedinim oblicima naše tradicijske kulture, posebice u ritualu i maskama buša, korištenjem tekstova i ilustracija iz knjige koji se odnose na Baranju i tradiciju šokačkog življa regije.
U sklopu radionice održat će se i likovna radionica na kojoj će sudionici radionice (oko dvadeset Mravaca uzrasta 10 do 13 godina) oblikovati nove, osobne, suvremene maske inspirirane pokladnim maskama buša.
Radionica će se održati u prostorijama LAG-a Baranja, Imre Nagya 2 s početkom u 16,00 sati. Nakon radionice predviđeno je druženje uz zakusku.
Radujemo se Vašem dolasku.
Ministarstvo turizma predstavilo je program dodjele bespovratnih potpora u 2014. godini pod nazivom "Konkurentnost turističkog gospodarstva". Sredstva programa namijenjena su subjektima malog gospodarstva: trgovačkim društvima (izvan javnog sektora), obrtima, zadrugama, seljačkim domaćinstvima (OPG koje pruža ugostiteljske i/ili turističke usluge) i fizičkim osobama – privatnim iznajmljivačima. Za provedbu programa na raspolaganju je 26,65 milijuna kuna, a potpore se kreću od 30 do 500 tisuća kuna.
Program dodjele bespovratnih potpora sastavljen je od četiri mjere:
Mjera A - Povećanje standarda, kvalitete i dodatne ponude, diversifikacija poslovanja i održivi razvoj, korištenje novih tehnologija i poboljšanje socijalne uključenosti u:
- hotelima (hotel, aparthotel, turističko naselje, hotel baština i pansion),
- kampovima (kamp, kamp-naselje, kampiralište, kamp-odmorište i hostel),
- seljačkim domaćinstvima (OPG) i
- objektima u domaćinstvu (soba, apartman, kuća za odmor, kamp u domaćinstvu).
Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja poziva vas da dostavite prijedloge za sufinanciranje aktivnosti na području LAG-a Baranja za 2014. godinu. Planirane aktivnosti trebaju biti u skladu s Lokalnom razvojnom strategijom LAG-a Baranja te biti promotivnog ili edukativnog karaktera.
Prijedloge za sufinanciranje aktivnosti mogu dostaviti subjekti javnog, privatnog i civilnog sektora uz preporuku jedinica lokalne samouprave na čijem se području aktivnost odvija. Prijedloge aktivnosti obavezno je dostaviti na prijavnom obrascu kojeg možete preuzeti ovdje. Rok za prijavu aktivnosti je 14. ožujka 2014.
U nedjelju, 23. II. 2014. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra održan je prvi modul pod imenom "Organizacija volonterskog rada, opće odredbe i motivacija" iz edukacije "Menadžment volontera", a u sklopu "Oazinog" projekta "Volontirajmo za zajednicu", kojega financira Ministarstvo socijalne politike i mladih. Edukaciju su provodile trenerice Martina Hećimović i Matea Vranješ iz Crvenog križa Osijek.
Taj prvi modul, koji je trajao od 10 do 16 sati, imao je 16 polaznika iz osam različitih organizacija s područja Grada Belog Manastira, a među njima je bila i Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja. Po riječima trenerica, skupina je bila šarolika, ali su svi međusobno dobro surađivali pa je prvi modul – koji je uzgred rečeno jednom otkazan zbog loših vremenskih uvjeta – uspješno završen.
Pored svladavanja novih znanja i vještina, skupina je imala vremena i za druženje i međusobno upoznavanje, što će im svakako koristiti u daljem radu. Drugi modul zakazan je već za sljedeću nedjelju, 2. III. 2014. godine.
U izložbenom prostoru belomanastirskog Centra za kulturu otvorena je u petak, 7. veljače 2014. godine, izložba pod nazivom "Mohačko-beljski mali vlak". Osmislili su je Nikola Alaica i Lajoš Nađ iz Belog Manastira te Mórócz Sándor, Csorbai Ferenc i Mayer Antal iz Mohača, a otvorili su je belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš i dr. Bokor Béla, sveučilišni profesor iz Pečuha i predsjednik kuratorija (upravnog odbora) Zaklade za Mađare van domovine.
Zahvaljujući petorici spomenutih entuzijasta, i njihovom upornom radu, skupljene su i sačuvane stare fotografije i predmeti vezani za mali vlak pa su oni, nakon Mohača i Suze, izloženi i u Belom Manastiru, nekadašnjem Pelmonoštoru, koji je bio središte uskotračne željeznice i od koga je jedan krak, preko Branjinog Vrha (nekadašnjeg Brnjevara) i Kneževa (nekadašnjeg Laka) vodio do Mohača, a drugi krak, preko Kozarca, Mitrovca, Jasenovca i Trokuta, do Mirkovca i dalje do Zlatne Grede i Kazuka, u kome je bila teretna luka na Dunavu.
ovdje, ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje), riječju, slikom i glasom izvještavali su mnogi mediji, npr. Agroklub (Osječka TV), BaranjaMedija, Glas Slavonije, Grad Beli Manastir, Mirovna grupa Oaza, Osijek online, Radio Baranja, SiBhr, Slavonska televizija, TZ Baranje… Veliki članak objavljen je i u 737. broju zagrebačkog tjednika "Novosti", u dodatku "Kronika". Taj članak, uz suglasnost autora, prenosimo u cijelosti: O "Vinceški u Baranji 2014", u čijoj je organizaciji sudjelovao i LAG Baranja (vidjeti
Vinceška u Baranji 2014 – tjedan vinskih događanja
Dobra vinska godina
Snježni pokrivač razveselio je vinogradare, jer to pogoduje svim kulturama pa tako i vinovoj lozi
Kao što je široj javnosti već poznato, Baranja – kraj između Drave, Dunava i mađarske granice, u posljednjih nekoliko godina postao je značajno turističko odredište.