Josipa Šokčevića) održan je okrugli stol Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora. Tema okruglog stola bila je budućnost malih poljoprivrednih gospodarstava.
U petak, 31. listopada 2014. godine, u Hrvatskom saboru (DvoranaOkrugli stol otvorio je predsjednik Sabora Josip Leko, koji je u uvodnom izlaganju naglasio važnost teme ne samo za gospodarstvo jedne zemlje, već i za njezinu demografsku opstojnost, posebno na ruralnim područjima.
Što su mala poljoprivredna gospodarstva?
Mala poljoprivredna gospodarstva definiraju se kao gospodarstva koja svoju poljoprivrednu proizvodnju obavljaju na manje od pet hektara površine i čiji je godišnji prihod manji od 25.000 € te predstavljaju najrašireniji model socijalne poljoprivrede u Europskoj Uniji, a njihova društvena, krajobrazna, prirodna i kulturna uloga temelj je očuvanja vitalnosti područja, zaustavljanja deagrarizacije i depopulacije sela u Europskoj Uniji, pa tako i u Republici Hrvatskoj. Opća skupština UN-a proglasila je 2014. godinu Međunarodnom godinom obiteljskih gospodarstava.
U utorak, 21. listopada 2014. godine, LAG Baranja i Općina Darda, u sklopu jesenskih manifestacija u Dardi, organizirali su u prostorijama Fazanerije Darda radionicu za gospodarstvenike na temu "Leader-mjere i Program ruralnog razvoja". Radionicu je otvorio Radomir Čvarković, zamjenik načelnika Općine Darda, koji je pozdravio prisutne gospodarstvenike i naglasio da uloga LAG Baranja raste sve više kako se približavaju rokovi otvaranja natječaja za pojedine mjere iz Programa ruralnog razvoja RH 2014.-2020. godine i da je ovo prva u nizu radionica koje će zajednički organizirati Općina Darda i LAG Baranja kako bi se zainteresiranim stranama predstavile mogućnosti korištenja sredstava iz fondova EU.
Nakon toga prisutne je pozdravila Ana Lazić, potpredsjednica LAG Baranja, koja je naglasila sve veću važnost povezivanja općina na području Baranje u realizaciji zajedničkih projekata u programskom razdoblju 2014.-2020., pri čemu će veliku ulogu imati LAG Baranja kao vezivno tkivo upravo u projektima koji se zasnivaju na suradnji i partnerskim odnosima gospodarstvenika, jedinica lokalne samouprave i civilnog sektora na području Baranje.
prvog Hrvatskog ruralnog parlamenta u Baranji 17-19. travnja 2015. godine.
Predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović primio je 10. listopada 2014. u Predsjedničkim dvorima u Zagrebu izaslanstvo Hrvatske mreže za ruralni razvoj (HMRR). Susret je imao za svrhu upoznati Predsjednika s djelovanjem Mreže i obavijestiti ga o pripremamaŠesteročlano izaslanstvo sačinjavali su predstavnici Upravnog odbora HMRR-a i organizacijskog tima za pripremu Ruralnog parlamenta: Višnja Jelić Mück, Marina Koprivnjak, Aleksandar Lukić, Tomislav Panenić, Sonja Vuković i Matija Zamljačanec. Predsjednik je iskazao svoju zainteresiranost za rješavanje problema ruralnog razvoja te spremnost na praćenje i podržavanje pripreme Hrvatskog ruralnog parlamenta.
(Preuzeto s web-stranice HMRR-a)
Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva i Ministarstvom poljoprivrede. Radionica je organizirana u suradnji s Lokalnom akcijskom grupom Škoji.
Od 7. do 9. listopada 2014. godine volonterke LAG-a Baranja Željka Bagarić i Biljana Marušić sudjelovale su na trećoj u nizu stručnih radionica pod nazivom "Mobilizacija mladih u ruralnim zajednicama", koju je u Komiži na otoku Visu provela LEADER-mreža Hrvatske u partnerstvu sPrvog dana radionice članovi i volonteri LAG-ova međusobno su razmijenili svoja iskustva o potrebama mladih u svojim LAG-ovima. Zatim su se upoznali s primjerima dobre prakse iz Hrvatske i Slovenije kroz brojne uspješno provedene projekte LAG-a Vallis Colapis (Ozalj) i Mladinskog kulturnog kluba iz Črnomelja (Slovenija). Primjeri dobre prakse potaknut će i motivirati sudionike radionice za pokretanjem projekata u svojim sredinama, koji će biti od iznimne važnosti za razvoj kompetencija mladih.
Lokalna akcijska grupa (LAG) Baranja aktivno se uključila u manifestaciju "Paprikafest", koja se tradicionalno održava svake godine u listopadu povodom Dana sela Lug.
Sela Lug, Vardarac i Kopačevo, smještena u ritskom dijelu Općine Bilje, poznata su po proizvodnji mljevene ljute i slatke začinske paprike, za koju stručnjaci drže da je po svojim organoleptičkim svojstvima najkvalitetnija paprika u Europi. Općina Bilje, u suradnji s Turističkom zajednicom Bilje i LAG-om Baranja, organizirala je 4. listopada 2014. godine u Lugu manifestaciju na kojoj se okupio veliki broj proizvođača paprike s područja Baranje. Tom prigodom LAG Baranja organizirao je radionicu na temu "Baranjska paprika – lokalni proizvod za europsko tržište". Cilj radionice bio je upoznavanje sudionika s primjenom LEADER-pristupa u sklopu programa za ruralni razvoj 2014. godine i poticanje proizvođača paprike na udruživanje kako bi se poboljšala konkurentnost na tržištu.