U petak, 12. VII. 2013. godine, održan je prvi sastanak projektnoga tima DUPLO-projekta (IPA CBC HU-HR), kojemu su nazočili predstavnici mađarskih i hrvatskih projektnih partnerskih institucija: Istraživačkog centra za ekonomske i regionalne studije Akademije znanosti Mađarske iz Pečuha (vodeći partner), Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje i Razvojne agencije grada Čakovca (hrvatski partneri), kao i predstavnici pridruženih partnerskih institucija iz Mađarske (Mađarske vode) i Hrvatske (LAG Karašica i LAG Baranja). DUPLO-projekt ima za cilj jačanje lokalne gospodarske djelatnosti u prekograničnom području, razvoj alternativnih oblika turizma naslonjenih na lokalnu proizvodnju te promociju zaštite okoliša.
Kroz aktivnosti DUPLO-projekta planira se izraditi digitalni razvojni plan prekograničnog područja uz Dravu uz korištenje suvremenog GIS-alata za planiranje razvoja te zajednička baza podataka o lokalnim proizvođačima koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom i turizmom u skladu s važećim standardima zaštite okoliša. Predviđena je i izrada kataloga proizvođača te zajedničkog plan razvoja LAG-ova na projektnom području, kao i uspostavljanje partnerskih odnosa svih dionika razvoja u prekograničnom području dravske regije.
Na temelju provedenog javnog natječaja za podnošenje prijava za dodjelu sredstava iz IPARD-programa za Mjeru 202 "Priprema i provedba lokalnih strategija ruralnog razvoja", objavljenog u "Narodnim novinama" br. 25/13, odlukom ravnatelja Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, LAG Baranja postao je – odabrani LAG za financiranje iz sredstava EU i Republike Hrvatske.
LAG-u Baranja dodijeljen je maksimalno dozvoljen iznos potpore od ukupno 900.000 kuna za financiranje izdataka unutar Mjere 202 "Priprema i provedba lokalnih strategija ruralnog razvoja" tijekom dvije godine rada, odnosno za 2013. i 2014. godinu.
Unutar Mjere 202 "Priprema i provedba lokalnih strategija razvoja za 2013. godinu" dodjeljuje se maksimalno dozvoljen iznos potpore do 450.000 kuna godišnje, u čemu je doprinos EU 360.000 kuna, a doprinos Republike Hrvatske 90.000 kuna za financiranje:
Podmjere 1 "Stjecanje vještina, animiranje stanovnika LAG-područja" 200.000 kuna godišnje;
Podmjere 2 "Provedba lokalnih razvojnih strategija" 250.000 kuna godišnje.
Isti iznos i omjer sredstava predviđen je za financiranje i u 2014. godini.
Janoš Seleši, predsjednik LAG-a Baranja kaže:
- Ulaznicu smo zaradili i dobili. Sada je na svima nama da svojim rezultatima opravdamo ukazano povjerenje na dobrobit stanovnika i područja LAG Baranja.
LAG-a Laura od 5. do 7. srpnja 2013. godine u Biogradu na Moru održan je prvi međunarodni susret LAG-ova u Hrvatskoj: LAG Summer Festival. Festival je organiziran pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, LEADER-mreže Republike Hrvatske, Zadarske županije, Grada Biograda na Moru i Turističke zajednice (TZ) Grada Biograda na Moru. Otvorila ga je Davorka Hajduković, pomoćnica ministra poljoprivrede, a festivalu su prisustvovali i predstavnici Ministarstva poljoprivrede Andreja Čakija, Vlatka Pavlinić i Ivan Ciprijan.
U organizacijiCilj festivala
Cilj okupljanja na festivalu bio je pokušaj kako "spojiti zeleno i plavo" na način da se malim poduzetnicima, obrtnicima, OPG-ovima i turističkim zajednicama omogući izravno izlaganje njihovih proizvoda i usluga pred velikim brojem turista. Na festivalu je sudjelovalo 35 LAG-ova, među kojima je bilo 13 inozemnih iz BiH, Češke, Italije, Litve, Poljske, Rumunjske, Slovenije te 22 LAG-a iz Hrvatske.
Mýto pod Ďumbierom u Banskobistričkom kraju u središnjoj Slovačkoj bili su u posjeti Baranji, a njihovi domaćini bili su LAG Baranja, lokalna konzultantska tvrtka Subra Consulting d.o.o. te Turistička zajednica Baranje.
Od 4. do 7. 2013. srpnja predstavnici LAG-a Chopok Juh iz mjestaRadi se o nastavku projekta "Razmjena znanja o turizmu i LEADER-principu između Hrvatske i Republike Slovačke", koji ta dva LAG-a zajedno provode, a u sklopu kojega će i LAG Baranja u kolovozu ići u studijsku posjetu Slovačkoj.
Tijekom četverodnevne posjete gosti iz Slovačke dobili su uvid u mogućnosti ruralnog turizma kroz posjete Batini, Park prirode Kopački rit, Kneževoj kušaonici, Šokačkoj kući, Osijeku te baranjskim turističkim ponuđačima i proizvođačima.
Na partnerskom sastanku, održanom 5. srpnja u Maloj vijećnici Grada Belog Manastira, partneri su razgovarali o LEADER-pristupu, novostima u njemu od 2014. godine, projektima koji su razvijali ruralni turizam u Baranji te o potencijalnim novim partnerstvima u prijavi na buduće projekte.
Goste se posebno dojmila raznolikost turističke ponude, proizvodnja vina koja kod njih nije razvijena te rad turističke zajednice, koje u Slovačkoj ne postoje.
(Izvor: Baranjamedija)