BANSKA BISTRICA – Od 28. do 29. svibnja predstavnici LAG-a Baranja, Turističke zajednice Baranje i tvrtke Subra Consulting d.o.o. posjetili su LAG Chopok juh u Banskoj Bistrici kako bi sudjelovali na drugom partnerskom sastanku projekta „Razmjena znanja o turizmu i LEADER principu između Hrvatske i Republike Slovačke“.
Na sastanku su dogovorene daljnje aktivnosti projekta kao što su izrada dviju brošura na tri jezika, studijske posjete u Hrvatsku i Slovačku te posljednji partnerski sastanak. Tako od 4. do 7. srpnja predstavnici LAG-a Chopok juh dolaze u studijsku posjetu Hrvatskoj, a od 8. do 11. kolovoza predstavnici LAG-a Baranja putuju u studijsku posjetu Slovačkoj. Glavni cilj projekta je da hrvatski partneri prenesu slovačkima nešto novo o turizmu, a slovački u Baranju prenesu svoje opširno znanje o LEADER principu po kojemu LAG Baranja treba raditi u budućnosti.
Ukupna vrijednost ovog projekta je gotovo 50 tisuća eura. Od toga je 33.724,60 eura financiranje iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD), dok 5.951,40 eura sufinancirala Republika Slovačka. Plaćanje provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi Republike Slovačke, a sufinanciranje na hrvatskoj strani je 19,03%.
Preuzeto sa web stranice http://baranjamedija.hr/
održan je Sajam projektnih ideja. Sajam je organiziran s ciljem da se okupe ključni dionici ruralnog razvoja Baranje, da se predstave inovativne projektne ideje te da se otvori forum za poslovno povezivanje i stvaranje efikasnijih projektnih partnerstava.
U petak, 24. V. 2013. godine, od 10 do 15 sati, u belomanastirskom Hotelu Patria, a u organizaciji osječke Udruge za kreativni razvoj "Slap" i Lokalne akcijske grupe (LAG) Baranja,Na sajmu je bilo prisutno petnaestak proizvođača, nevladinih organizacija i lokalnih uprava, a mogli su se i degustirati lokalni baranjski proizvodi (vina, sirevi, kulin iz Jagodnjaka).
Sajam je sastavni dio projekta Rural.net, kojega udruga "Slap", u okviru programa IPA CBC Mađarska-Hrvatska, provodi u partnerstvu s Manjinskom udrugom "Naši ljudi" iz Mađarske i s LAG-ovima Baranja i Beremend. Projektom se jačaju ljudski kapaciteti za razvoj prekograničnog ruralnog prostora, izrađuje se lokalna razvojna strategija Baranje te zajednička regionalna razvojna strategija i platforma djelovanja LAG-ova Baranja i Beremend.
U 12 sati upriličen je okrugli stol "Partnerstva i inovacije". Kroz tematsku raspravu nastojao se stvoriti okvir za kvalitetniju komunikaciju projektnih dionika unutar Baranje, potaknuti stvaranje dugoročnih razvojnih partnerstava i otvoriti prostor za nove, inovativne pristupe lokalnom razvoju. Nada Kožul, projekt-menadžerica Regionalne razvojne agencije, govorila je o partnerstvu, prilikama i izazovima, a Miroslav Varga, stručnjak za internet-marketing, o inovacijama na koje se treba priključi svaka osoba kojoj je stalo ne samo da uspije proizvesti, nego i prodati svoj proizvod.
Nakon okruglog stola, uslijedilo je druženje i ručak.
Preuzeto s web-stranice Mirovne grupe Oaza
Od srijede do petka, 15-17. V. 2013. godine, od 14 do 20 sati, na OPG-u Milana Šarića, na Zlatnom brdu (Goldbergu) kraj Popovca, održan je tematski modul "Animiranje zajednice".
To je bio drugi tematski modul koji su organizirali osječka Udruga za kreativni razvoj "Slap", LAG Baranja i zagrebačka udruga Odraz – održivi razvoj zajednice, a u sklopu edukacijskog programa za članove razvojnog tima LAG-a Baranja.
Cilj edukacijskog programa je dodatni rad na jačanju ljudskih kapaciteta, posebno mladih koji čine razvojnu osnovu za provedbu Lokalne razvojne strategije Baranje. Na modulu je bila i "Oazina" projekt-koordinatorica Vesna Nedić.
Osječka udruga za kreativni razvoj "Slap" i LAG Baranja organiziraju Sajam projektnih ideja. Sajam i okrugli stol održavaju se u Belom Manastiru, u Hotelu Patria, u petak, 24. svibnja 2013. u vremenu od 10:00 - 15:00.
Cilj ove manifestacije je okupiti ključne dionike ruralnog razvoja Baranje, predstaviti inovativne projektne ideje te otvoriti forum za poslovno povezivanje i stvaranje učinkovitijih projektnih partnerstava. Pozivamo vas da na inovativan način predstavite svoj projekt (panoi, filmovi, PPP, degustacije, demonstracije, izložbe, nastupi i slično) te da se aktivno uključite u rad okruglog stola.
Sajam je sastavni dio projekta Rural.net, koji udruga "Slap", u okviru programa IPA CBC Mađarska-Hrvatska, provodi u partnerstvu s Manjinskom udrugom "Naši ljudi" iz Mađarske te LAG-ovima Baranja i Beremend. Projektom se jačaju ljudski kapaciteti za razvoj prekograničnog ruralnog prostora, izrađuje se Lokalna razvojna strategija Baranje te zajednička regionalna razvojna strategija i platforma djelovanja (LAG-ovi Baranja i Beremend).
LAG Baranja te udruge "Slap" i "Odraz", tijekom mjeseca svibnja, provode edukacijski program za članove razvojnog tima LAG-a Baranja. Cilj tih radionica je dodatno raditi na jačanju ljudskih kapaciteta, posebice mladih koji čine razvojnu osnovu za provedbu Lokalne razvojne strategije Baranje.
Predviđeno je održavanje tri zasebna tematska modula i to prema sljedećem rasporedu:
Modul 1: Upravljanje projektnim ciklusom i izvori financiranja
Treneri: Gordana Stojanović i Tomislav Panenić
Vrijeme i mjesto: Suza, Podrum Kolar, 7-9. svibnja 2013.
Modul 2: Animiranje zajednice
Trenerice: Lidija Pavić Rogošić i Višnja Jelić Mück
Vrijeme i mjesto: Popovac, OPG Milan Šarić,15-17. svibnja 2013.
Modul 3: Odnosi s javnošću i internet-marketing
Treneri: Kristina Babić i Miroslav Varga
Vrijeme i mjesto: Karanac, "Ivica i Marica", 21-23. svibnja 2013.
Sve radionice održavaju se u vremenu od 14:00-20:00.
Edukacijski program je sastavni dio projekta Rural.net, koji udruga "Slap" u okviru programa IPA CBC Mađarska-Hrvatska provodi u partnerstvu s Manjinskom udrugom "Naši ljudi" iz Mađarske te s LAG-ovima Baranja i Beremend. Projektom se jačaju ljudski kapaciteti za razvoj prekograničnog ruralnog prostora, izrađuje se lokalna razvojna strategija LAG-a Baranja te zajednička regionalna razvojna strategija i platforma djelovanja (LAG-ovi Baranja i Beremend).
Za edukacijski program prijavilo se 20 sudionika s područja svih općina u Baranji i Grada Belog Manastira. Aktivnim uključivanjem u edukacijski program sudionici radionica doprinijet će stvaranju razvojnih timova općina i LAG-a Baranja kao koordinatora ruralnog razvoja na području Baranje.
U petak, 26.4.2013. godine, na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku održana je početna konferencija za predstavljanje projekta „Eko eduko park - model socijalne uključenosti i zapošljavanja“. Projekt je prisutnima na konferenciji predstavila profesorica doc. dr.sc Snježana Tolić, nakon čega je upriličeno svečano potpisivanje ugovora s partnerima na projektu.
Ukupni iznos projekta je 118.418 EUR, a projekt je sufinanciran iz sredstava Europske unije u iznosu 84,35% prihvatljivih troškova.
Projekt je namijenjen dugotrajno nezaposlenim korisnicima socijalne pomoći i ugroženim marginalnim skupinama.
Ciljevi projekta su:
Nositelj projekta je Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Poljoprivredni fakultet u Osijeku, a partneri u projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje, područni ured Osijek, Lokalna akcijska grupa Baranja i Centar energije d.o.o.. Suradnici na projektu su Centar za socijalnu skrb Osijek i Katolička udruga Veronikin rubac.