(Fotoalbum se može vidjeti ovdje)
U petak, 29. XI. 2013. godine, domaćin projektne aktivnosti "Na kavu sa susjedom" bila je Općina Nijemci u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Ta se aktivnost provodi u sklopu projekta "Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina", kojim se potiče prekogranična suradnja Srbije i Hrvatske. Deseti po redu skup "Na kavu sa susjedom" okupio je 40-ak sudionika. Grad Beli Manastir predstavljali su zamjenik gradonačelnika Marko Bogatić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja Lidija Dabić i voditeljica dječjih radionica Mirovne grupe Oaza Stela Fabijan.
Općinu Nijemci, njezine potencijale i strateške smjernice razvoja predstavio je načelnik općine Ivica Klem, istaknuvši pritom njezine trenutne i buduće projekte, a jedan od njih je i prekogranični projekt s Opštinom Ruma. Općina Nijemci zainteresirana je i za prekograničnu suradnju s drugim srbijanskim općinama.
ovdje i ovdje) (Fotoalbum i videozapis mogu se vidjeti
U petak, 22. studenoga 2013. godine, domaćin projektne aktivnosti "Na kavu sa susjedom" bila je Opština Inđija u Srbiji. Ta se aktivnost provodi u sklopu projekta "Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina", kojim se potiče prekogranična suradnja Srbije i Hrvatske.
Druga najbolje destinacija u Europi
Opština Inđija je gostima iz Belog Manastira, Osijeka, Vukovara, Drenovaca, Erduta, Nijemaca i Starih Jankovaca predstavila potencijale i strateške smjernice svoga razvoja, čime se u budućnosti stvaraju nove prilike i za razvoj zajedničkih prekograničnih projekata. Goste je pozdravio predsjednik općine Petar Filipović, koji je kroz prezentaciju predstavio svoju općinu i njene najuspješnije projekte financirane sredstvima Europske Unije, a koji su Opštini Inđija osigurali status najbolje općine u Srbiji, kao i status jedne od 25 najboljih europskih destinacija za strane ulagače. Naglasio je kako je Opština Inđija 2012. godine proglašena drugom najboljom destinacijom u Europi u pogledu efektivnosti troškova ulaganja te da ima najtransparentniju administraciju u Srbiji, što je čini privlačnim mjestom za strane investitore. Posljednjih godina oko 50 stranih i domaćih kompanija izvršilo je investicijska ulaganja u iznosu od oko 500 milijuna eura u poslovne zone na području Opštine Inđija.
U petak, 22. X. 2013. godine, s početkom u 13 sati, u prostorijama Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Osijek održana je skupština Lokalnog partnerstva za zapošljavanje. Na skupštini su bili i belomanastirski gradonačelnik Ivan Doboš, koordinatorica Udruženja "Baranja" Jasna Petrović, projekt-koordinatorica Mirovne grupe Oaza Vesna Nedić te projekt-menadžer LAG-a Baranja Manuel Mucak.
Dnevni red skupštine bio je ovakav:
Nakon što su jednoglasno prihvaćene izmjene i dopune Poslovnika Partnerskog vijeća, Marija Koški iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područnog ureda Osijek predstavila je projekt "Partner-net", kojemu je i voditeljica. O tome pogledajte članak iz "Glasa Slavonije".
U petak, 15. XI. 2013. godine, u sklopu projekta "Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina" održana je u Belom Manastiru projektna aktivnost "Na kavu sa susjedom". Sudionici iz jedanaest gradova i općina iz Hrvatske i Srbije imali su prilike upoznati potencijale Grada Belog Manastira i strateške smjernice razvoja Grada. Prezentirani su im gospodarski, društveni i turistički aspekti Belog Manastira.
Na samome početku sve prisutne pozdravio je gradonačelnik Ivan Doboš. Njegov zamjenik Zoran Kranjčec predstavio je Poslovnu zonu i razvojne potencijale Grada. Miloš Grubić predstavio je Umjetničku školu Beli Manastir, a prezentaciju je uveličao i kvartet te škole svojim glazbenim izvedbama. Željka Bagarić je ispred Turističke zajednice Baranje predstavila turistički razvoj Grada Belog Manastira, ukazavši na njegov veliki potencijal kao turističkog odredišta. Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a, predstavila je LAG Baranja, a ravnatelj Damir Mendler i učiteljica Ivana Čavar predstavili su belomanastirsku OŠ "Dr. Franjo Tuđman".
ovdje) (Fotoalbum se može vidjeti
LAG Baranja uključio se u projekt "Podrška umrežavanju i europskoj suradnji gradova i općina". Projekt se financira iz sredstava Europske Unije, a provode ga Agencija lokalne demokracije iz Osijeka i Centar lokalne demokratije iz Subotice.
Cilj projekta je doprinijeti izgradnji kapaciteta općina i gradova u pograničnim područjima Srbije i Hrvatske za učinkovitiju suradnju i umrežavanje s općinama i gradovima na regionalnoj i europskoj razini te doprinijeti poticanju aktivnog građanstva u lokalnim zajednicama Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije u Hrvatskoj i Bačkog i Sremskog okruga u Srbiji.
Sudionici u projektu
U projekt je uključeno ukupno 12 općina i gradova, od kojih su šest iz Hrvatske: Grad Beli Manastir, Grad Vukovar, Općina Drenovci, Općina Erdut, Općina Nijemci i Općina Stari Jankovci i šest iz Srbije: Opština Apatin, Opština Bač, Opština Beočin, Opština Inđija, Opština Ruma i Opština Stara Pazova.
LAG Baranja sudjelovao je u projektnoj aktivnosti "Na kavu sa susjedom", organiziranoj 8. studenog 2013. godine u suradnji s Općinom Stara Pazova, i to kao jedan od predstavnika Grada Belog Manastira. Sudionici u toj aktivnosti ispred LAG-a Baranja bili su Jakob Kajtar i Lidija Dabić.
Dana 7. i 8. studenoga 2013. godine u IMPACT-centru (Europski centar za međusektorsku suradnju) u Zadru održan je dvodnevni seminar za predstavnike LAG-ova s područja Republike Hrvatske na temu "LAG-ovi kao nositelji razvoja ruralnih zajednica". Seminar su organizirali UNDP Croatia (United Nations Development Programme) i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva s ciljem okupljanja predstavnika svih LAG-ova koji su prošli na natječaju, kako bi im se pružilo što više informacija o mogućnostima pokretanja i financiranja aktivnosti za provedbu lokalnih razvojnih strategija, o načinima aktiviranja članova LAG-a te op primjerima dobrog upravljanja udrugama. Uime LAG-a Baranja na seminaru je bio projekt-menadžer Manuel Mucak.
Predstavnici državnih institucija govorili su o tome kako vide ulogu LAG-ova u ruralnom i regionalnom razvoju Hrvatske. Sudionici seminara dobili su i praktične informacije o financijskom poslovanju udruga, čuli primjere iz prakse nekih hrvatskih LAG-ova te imali na raspolaganju dovoljno vremena za raspravu. Na predavanjima su sudjelovali predstavnici UNDP Croatia, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, Ministarstva poljoprivrede, Agencije za plaćanja u ribarstvu i ruralnom razvoju, Hrvatske mreže za ruralni razvoj i LEADER-mreže.
Dana 5. studenoga 2013. godine u konferencijskoj dvorani Ministarstva poljoprivrede u Zagrebu održana je radionica za predstavnike LAG-ova s područja Republike Hrvatske na temu "Primjena LEADER-pristupa u Hrvatskoj i Francuskoj". Radionicu su organizirali Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske i Veleposlanstvo Republike Francuske u Republici Hrvatskoj s ciljem upoznavanja predstavnika LAG-ova u Hrvatskoj sa stanjem provedbe LEADER-pristupa u Hrvatskoj i Francuskoj. Na radionici su uime LAG-a Baranja bili voditeljica Ureda LAG-a Lidija Dabić i projekt-menadžer Manuel Mucak.
Teme o kojima se na radionici raspravljalo bile su :
1. Stanje provedbe LEADER-pristupa u Hrvatskoj – Ivan Ciprijan, Ministarstvo poljoprivrede RH
2. Podnošenje Zahtjeva za isplatu za M202 – Biserka Ravas Brgles, Agencija za plaćanja RH
3. Organizacija rada LAG-ova u Francuskoj – Philippe Ponsard, LAG Pays de Gueret (procedura odabira LAG-a; očekivanja vezano za sadržaj lokalne razvojne strategije; pravni oblik LAG-a; tijela LAG-a; proračun; tekući troškovi i predfinanciranje troškova LAG-a; upravljačko tijelo LAG-a i procedure)