U subotu, 26. X. 2013. godine, s početkom u 14 sati, održana je u Bolmanu promocija knjige "Bolman je bio Bolman" Jovana M. Nedića, Vidoje Bijelića i Jovana S. Nedića. Ta knjiga, koja ima 758 stranica te u prilogu još tri mape A2-formata, na sveobuhvatan način obrađuje viševjekovnu povijest i osobine Bolmana i Bolmanaca.
Promocija je održana u sali Doma kulture u prisustvu brojnih uzvanika te preko 150 posjetilaca iz Bolmana, Baranje, Osijeka, Slavonije, Srijema i Beograda, među kojima je bila i Lidija Dabić, voditeljica Ureda LAG-a Baranja.
Na skupu su, uz autore, govorili bolmanski paroh Stevan Kuveždanin, načelnik Općine Jagodnjak Anđelko Balaban, recenzent knjige dr. Stanoje Bojanin iz Beograda, liječnik mr. Milorad Mišković iz Osijeka, skupljač građe za knjigu Željko Nedić te Branko Petrović rodom iz Bolmana, predsjednik Vijeće romske nacionalne manjine OBŽ.
LAG Baranja u sklopu provedbe Plana aktivnosti iz Lokalne razvoje strategije Baranje priprema edukaciju za članove razvojnog tima.
Cilj edukacije je raditi na jačanju ljudskih kapaciteta i omogućiti mladim ljudima stjecanje znanja i vještina potrebnih za pripremu i provođenje projekata EU.
U sklopu edukacije predviđeno je održavanje dviju povezanih tema:
Tema 1: Kako osmisliti i napisati projekt po EU-metodologiji (30 sati), uz mentoriranje u pripremi projekata (40 sati)
Tema 2: Kako provoditi EU-projekt – izvještavanje programsko / projektno i financijsko administriranje (15 sati)
U edukaciji će se primijeniti kombiniranje više metoda prijenosa znanja, ovisno o temi i dinamici grupe:
LAG Baranja osnovana je u veljači 2010. godine na inicijativu poduzetnika i entuzijasta koji su željeli dati svoj aktivni doprinos promjeni postojećeg stanja i razvoju Baranje. LAG Baranja trenutno broji 41 člana, a okuplja predstavnike baranjskih gospodarstvenika, Grad Beli Manastir i osam općina s područja Baranje te predstavnike nevladinog (civilnog) sektora s područja Baranje.
U emisiji "Pozitiv" gostovali su voditeljica Ureda LAG-a Baranja Lidija Dabić i dopredsjednik LAG-a Ivan Doboš. LAG Baranja je izradio prijedlog lokalne razvojne strategije Baranje za razdoblje 2013.-2014. godine kako bi se osigurao status certificiranog, ovlaštenog LAG-a u RH, koji će poslovati pod ingerencijama i biti financiran sredstvima Ministarstva poljoprivrede RH u sklopu provede ruralne politike na području Baranje i djelomično sredstvima jedinica lokalne samouprave, članica LAG-a Baranja. LAG je dobio na važnosti pri prikupljanju projektnih ideja, kojima je davao svoj certifikat.
U petak, 11. X. 2013. godine, u prostorijama Civilnog centra "Deak Ferenc" u Lugu, a u sklopu manifestacije "Paprikafest 2013", Udruženje "Baranja", u suradnji s Općinom Bilje, Mjesnim odborom Lug i LAG-om Baranja, organiziralo je javnu tribinu na temu uzgoja začinske paprike. Zajedno s brojnim partnerima i malim proizvođačima, Udruženje "Baranja" radi na povećanju proizvodnje mljevene začinske paprike kao visokokvalitetnog, financijski isplativog i regionalno prepoznatljivog proizvoda.
Spomenuta javna tribina samo je mali dio projekta "Baranjka – pokretač razvoja". Cilj projekta je organizirati proizvodnju za tržište pod brendom "Baranjka – kraljica baranjske kuhinje – mljevena začinska paprika".
Teme o kojima se govorilo na tribini bile su: tehnološko-tehnički i ekonomski činitelji uzgoja začinske paprike; organizacija poljoprivredne proizvodnje putem obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava; fiskalizacija i fiskalne blagajne za mala poljoprivredna gospodarstva i primjena novih tehnologija u prodaji izvornih baranjskih proizvoda. Prof. dr. sc. Nada Parađiković s Poljoprivrednog fakulteta Osijek naglasila je na važnost konstantnog educiranja uzgajivača.
Uzgoj paprike i proizvodnja mljevene začinske paprike tradicionalna je i poznata djelatnost u baranjskim selima, posebno u Lugu. Stoga se očekuje dalji razvoj proizvodnje tog "crvenog zlata".
(Izvor: BaranjaMedija.hr)
U utorak, 1. X. 2013. godine, u zajedničkom prostoru belomanastirskog Društvenog centra, predstavljen je projekt "Alati za pomoć pri zapošljavanju", koji se financira sredstvima pomoći EU iz programa IPA 2007 – Uspostava podrške u socijalnom uključivanju i zapošljavanju ugroženih i marginaliziranih skupina. Projekt su uime Centra za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka predstavili Angel Čabarkapa, koji je ujedno i voditelj projekta, te Igor Đorđević. Projektni partneri su Udruga romskog prijateljstva "Luna" iz Belog Manastira i Grad Beli Manastir.
Predstavljanju projekta prisustvovali su: Mirela Alagić (P.G.D.I.), Nena Arvaj (Centar za mir, nenasilje i ljudska prava), Lidija Dabić i Manuel Mucak (LAG Baranja), Dalibor Jelić (kontakt-policajac, PP Beli Manastir), Duško Kostić ("Luna"), Evica Petković (Savjet mladih Grada Belog Manastira, Branko Petrović (Udruga Roma Grada Belog Manastira – Baranje) i Neno Radić (Mirovna grupa Oaza).